Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Okno pro prodej protiinflačních dluhopisů z dob Schillerové se otevírá. Odborníci odpovídají, jestli se vyplatí

Někdejší ministryně financí Alena Schillerová při vydání Dluhopisů republiky. Ilustrační. Foto: Ministerstvo financí
Někdejší ministryně financí Alena Schillerová při vydání Dluhopisů republiky. Ilustrační. Foto: Ministerstvo financí

Majitelé státních protiinflačních dluhopisů mají do 8. listopadu čas požádat o jejich předčasné splacení. V předchozích letech se těšily oblibě díky vysoké inflaci, vydaly se za bývalé ministryně financí Aleny Schillerové. Nyní ale meziroční růst cen zpomaluje. Je tedy stále výhodné tyto dluhopisy vlastnit, nebo je efektivnější porozhlédnout se po jiných investicích? Na to odpovídá sedm odborníků z oboru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v anketě ptáme:

  • Je výhodné požádat o předčasné splacení státních protiinflačních dluhopisů, nebo příští rok ještě přinese dobré výsledky?
  • Pokud by majitelé o předčasné splacení dluhopisů požádali, do jakých bondů se vyplatí vybrané peníze investovat? Vyplatí se jiné státní dluhopisy, nebo je výhodnější porozhlédnout se po soukromém sektoru?
  • Česká národní banka v příštím roce očekává návrat k dvouprocentní meziroční inflaci. Je to reálné?

Odpovídají:

Jaromír Gec, ekonom Komerční banky

Josef Dvořák, finanční poradce

Radim Krejčí, zakladatel investiční platformy Portu

Tomáš Tyl, analytik finančně-poradenské společnosti Fichtner

Markéta Hejhalová, finanční poradkyně

Richard Kunovský, investiční poradce

Radek Wildmann, jednatel investiční společnosti Wizion Capital

Je výhodné požádat o předčasné splacení státních protiinflačních dluhopisů, nebo příští rok ještě přinese dobré výsledky?

Jaromír Gec: Pokud bychom se dívali pouze na výnos, řada jiných instrumentů (například dluhopisové fondy nebo některé termínované účty) již v příštím roce slibuje vyšší zhodnocení než momentálně činí očekávaná inflace. Při zvažování odprodeje protiinflačních dluhopisů je však dobré brát v úvahu i to, že jejich emise byla ministerstvem financí zastavena a není jasné, zda bude v budoucnu vzhledem k vysokým aktuálním úrokovým nákladům pro stát obnovena. Ponechání části investičního portfolia v tomto instrumentu jako pojistka proti případným neočekávaným inflačním šokům proto také nemusí být k zahození.

Josef Dvořák: Při doporučení, co dělat, je vždy zásadní zohlednit konkrétní situaci klienta, nelze dát doporučení pro všechny. Já osobně bych dnes odkup protiinflačních dluhopisů využil.

Radim Krejčí: Důležité je si uvědomit, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější