Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babišovo odmítání migračního paktu je nejen čirý populismus, ale ohrožuje i Čechy žijící v zahraničí

Samotné zadrátování hranic migranty nezastaví. Foto: ČTK/AP/Eric Gay
Samotné zadrátování hranic migranty nezastaví. Foto: ČTK/AP/Eric Gay

Komentář Jiřího Pehe: Český premiér nechce, aby se Česká republika připojila ke globálnímu paktu o migraci, který dva roky vznikal jako složitý kompromis na půdě OSN a který je připraveno v prosinci v Maroku schválit více než 190 zemí světa. Země, z níž za lepším odchází prakticky stejný počet lidí jako těch, kteří sem z ciziny přicházejí hledat štěstí, na to může jen doplatit.

Pakt ve svých 23 bodech nabízí nejen výčet opatření k humánnímu zacházení s migranty a zajištění jejich bezpečnosti, ale může také usnadnit jejich vracení do zemí jejich původu. Jeho cílem je též vytvořit mezinárodní rámec pro větší pomoc zemím, které jsou nejvíc zasaženy migrací. Tento týden by o něm měla hlasovat česká vláda.

Hlavní význam paktu spočívá v tom, že poprvé nabízí vpravdě globální přístup k hlavním aspektům migrace, čímž usnadňuje koordinaci aktivit jednotlivých zemí v této oblasti. Je příspěvkem ke globální správě (global governance) v oblasti, která má už z podstaty věci globální povahu. Nelze ji tudíž – podobně třeba jako globální oteplování nebo nadnárodní zločin – řešit dvoustrannými dohodami nebo dokonce jen národním zákonodárstvím, pokud se ta která země zcela nevyčlení z mezinárodního společenství a neopevní za svými hranicemi.

Hlavní Babišova námitka zní, že pakt činí z migrace lidské právo a stírá rozdíly mezi legální a ilegální migrací. I když je pakt právně nezávazný, mohl by prý také eventuálně být využit k tlaku na národní státy, aby do svého práva zaváděly nová opatření týkající se migrace. Všechny tyto jeho námitky lze snadno vyvrátit.

Začneme-li tvrzením, že by pakt mohl nutit zemi, jako je Česká republika, k přijetí zákonů, které nechce, stačí citovat ministra vnitra v Babišově vládě Jana Hamáčka, který už v září prohlásil, že jde především o výčet možných opatření, zásad a praktik, které lze dle rozhodnutí zúčastněných států v jednotlivých migračních situacích uplatňovat. Zdůraznil, že pakt není právně vynutitelná mezinárodní smlouva.

Falešné je také Babišovo tvrzení, že pakt činí z migrace lidské právo. Ve skutečnosti

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější