Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Izrael a Palestina. Dvacet tisíc slov, díky nimž pochopíte konflikt, který nemá obdobu

Netanjahu byl a je hlavně praktik moci, populista. Grafika: Deník N, ČTK / AP / Evan Vucci
Netanjahu byl a je hlavně praktik moci, populista. Grafika: Deník N, ČTK / AP / Evan Vucci

Petr Koubský sepsal výklad konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Jeho dějiny vypráví společně s životními osudy Benjamina Netanjahua, izraelského premiéra a muže, který má teď největší moc ovlivnit, jak se vyhrocený spor bude dál vyvíjet. Text svým rozsahem a šíří záběru připomíná obsáhlé dějiny Ukrajiny a Ruska, které jsme vám nabídli v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Postoj k Palestincům rozděluje izraelskou společnost po celou dobu její existence. Benjamin Netanjahu byl z tamních politiků první, kdo v tom neviděl problém, ale příležitost. Vyneslo mu to šestnáct let v čele země. Teď je ve slepé uličce. A s ním celý Izrael.

A nejen Izrael. Ve slepé uličce jsou také palestinští Arabové, zejména – ale nejen – ti, kteří žijí v Gaze; jejich zahraniční přátelé; zahraniční přátelé Izraele; a každý, komu z jakýchkoli důvodů záleží na tom, aby se na Blízkém východě dalo žít slušně a bezpečně.

Teroristický výpad Hamásu na izraelské území, k němuž došlo 7. října 2023, změnil dlouhodobě špatnou situaci na katastrofální. Přišlo při něm o život více Izraelců než během celé šestidenní války, a to během jediného dne. Většina obětí nadto nebyli vojáci, ale zákeřně přepadení civilisté, mezi nimi mnoho žen a dětí. Vedle Izraelců přišla o život řada občanů jiných zemí. Potvrzených obětí je přes 1400. Asi dvě stovky dalších byly odvlečeny na území Gazy. Není jasné, kolik z nich je dosud naživu.

Nyní jsme svědky izraelské odezvy – bombardování vybraných cílů v Gaze a příprav na pozemní útok. To vše se v minulosti už několikrát stalo. Stávající situace je však nová ve dvou ohledech. Prvním z nich je rozsah a brutalita teroristického výpadu Hamásu – někteří z těch, kdo sledují palestinsko-izraelský konflikt dlouhodobě a vědí, o čem mluví, tvrdí, že nic srovnatelného se v něm ještě neodehrálo. Druhou novinkou je rozsah nekompetence a extremistických sklonů současné izraelské vlády: vedení země ještě nikdy nebylo hůře připraveno na velkou krizi.

To je nebezpečná kombinace okolností. Šance na jakýkoli druh mírového soužití mezi Palestinci a Izraelci je teď nejmenší za mnoho posledních let, přesto je v ni nutné doufat. Mír je v zájmu Izraele, palestinské samosprávy na Západním břehu, arabských zemí i Západu. Je v zájmu naprosté většiny obyvatel Izraele i obou palestinských území. Není v zájmu Hamásu, Hizballáhu, dalších palestinských teroristických skupin a izraelské extrémní pravice. Není také v zájmu zemí, kterým se rozvrat a zkáza na Blízkém východě hodí, což je dnes především Írán a Rusko.

Situace v těchto dnech balancuje v nebezpečném bodě, odkud se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Izrael

Palestinská území

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější