Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Náš tradiční volič, věřící nebo nevěřící, je myslící, říká Jurečka. Konference lidovců mířila hlavně na mladší

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na programové konferenci strany. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na programové konferenci strany. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka slibuje voličům zelenější politiku, moderní technologie, bezpečnější migraci a do roka i dost míst ve školkách a alternativních službách pro děti od dvou let. KDU-ČSL se tak snaží zastavit odliv voličů. Na pražské programové konferenci S láskou ke všem generacím představila tři základní pilíře: rodina, bezpečnost a udržitelnost, které jí mají pomoci udržet tradiční voliče, a navíc získat nové a mladší.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Jak chce KDU-ČSL zajistit 70 000 míst pro děti předškolního věku?
  • Jak usilovali lidovci o společnou kandidátku Spolu pro Evropský parlament?
  • Jaká bude strategie pro senátní a krajské volby?
  • Přistoupí tradiční voliči KDU-ČSL na to, že si mají pořídit solární panely a tepelná čerpadla?
  • Projde kompromis týkající se manželství pro všechny?

Právě skončila vaše programová konference. Máte pocit, že témata i složení řečníků osloví i vaše konzervativní voliče v klasických baštách KDU-ČSL? Nemluvil tady vlastně nikdo z těch, kdo patří mezi konzervativnější lidovce.

My jsme to kombinovali tak, že jsme určitě témata i řečníky cílili na část pevného jádra našich voličů, na ty voliče, řekněme, i více konzervativnější, kteří jsou třeba z mého regionu, starší a podobně. K těm hovořila hlavně Šárka Jelínková, Tom Philipp, do určité míry i já.

A pak jsme se snažili cílit i na voliče, kteří o volbě KDU-ČSL uvažují. Těm bývá většinou pod 35 let a začali řešit to, že mají první dítě, řeší rodinné problémy. A zároveň je to generace lidí, kteří naléhavěji vnímají výzvu klimatické změny. Těm je třeba přinést racionální odpovědi.

Nebojíte se, že jste byli přece jenom trochu moc liberální, což starší a konzervativnější voliče může od vás odklonit, ale mladší přitom nepřijdou?

Já jsem v úvodu jasně říkal – a znovu to podtrhnu –, že pro nás je dlouhodobě důležitá odpovědnost, solidarita a konzervativní přístup k životu.

To znamená, že máme modernizovat a inovovat to, co je dobré a nutné, a zároveň zachovávat, opečovávat a chránit to, co je stabilní a osvědčené. Domnívám se, že pro konzervativního voliče je velmi důležitý přístup k rodině, ale i k půdě, k vodě, k životnímu prostředí. To jsou velmi silné konzervativní

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Důchody

Konsolidační balíček

Rozhovory

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější