Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Děcka/práce: Jak mluvit s dětmi o válce. A proč Polky nechtějí mít děti

Foto: Adobe Stock
Foto: Adobe Stock

Newsletter Evy Mošpanové Děcka/práce je o rodině a chcete ho číst, když si od té své potřebujete oddechnout. V tomhle vydání se podíváme na to, jak nejlépe dětem vysvětlit konflikty, které se ve světě odehrávají. A také na to, jak vypadají nová pravidla pro home office rodičů. Nebo na to, proč Polky nechtějí mít děti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jak mluvit s dětmi o válce?

O dětech a událostech mezi Izraelem a Hamásem se mluví zejména v souvislosti s nejmenšími oběťmi aktuální fáze brutálního konfliktu. Téměř vůbec v souvislosti s dětmi jinde na světě. Mluvit by se ale mělo i o nich.

Rodiče mají často za to, že jejich děti nevěnují událostem ve světě pozornost, nezajímají je nebo se k nim prostě nedostanou. Řada dětí se však o aktuálních událostech doslechne – ať už od kamarádů ve škole, z vlastního přístupu k internetu, nebo z útržků zaslechnutých zpravodajských pořadů a konverzací rodičů.

Podle Waheedy Saif, odbornice, která se věnuje pomoci teenagerům po traumatických událostech, je chyba nechat děti zpracovávat informace o samotě a čekat na to, až a zda vůbec přijdou s nějakou otázkou.

Místo toho doporučuje, aby s otázkou začali sami rodiče. „Například: ‚Slyšel jsi, co se děje v Izraeli a Palestině?‘“ vysvětluje pro americkou stanici NPR, která zkoumala, jak s dětmi o konfliktech mluvit.

Z výpovědi řady odborníků, které stanice oslovila, lze vydestilovat pět rad, jak postupovat:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Děcka/práce

Rodina a vztahy

Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější