Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nebude to jen pozemní, ale i podzemní operace. Jak si Izrael může poradit s tunely pod Gazou

Bojovník Demokratické fronty za osvobození Palestiny vychází z jednoho z tunelů pod Gazou. Foto: Abíd Rahím Chátib, NurPhoto/Reuters
Bojovník Demokratické fronty za osvobození Palestiny vychází z jednoho z tunelů pod Gazou. Foto: Abíd Rahím Chátib, NurPhoto/Reuters

Kombinace městského boje v hustě obydlené Gaze a kilometry tunelů pod ní vytváří pro izraelskou armádu komplikované bojiště. Nekonečný labyrint, promyšlená skrýš, sofistikovaná zbraň. Pod Gazou se nachází obrovská podzemní síť, kterou teroristé Hamásu využívají pro různé účely. Pro Izraelce, kteří se připravují na invazi do oblasti, představuje jednu z největších výzev. I proto izraelská armáda říká, že její operace nebude jen pozemní, ale také podzemní.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Představte si Pásmo Gazy jako dvouvrstvé území. Jedna vrstva je pro civilisty a druhá je pro Hamás. My se snažíme dostat se právě do té druhé vrstvy,“ řekl mluvčí izraelské armády.

Izraelci rozsáhlou síť tunelů přezdívají metro Gaza a přesně nevědí, kam vedou všechny jeho tunely a co ukrývají.

Úkryt a zbraň

Stavba podzemní sítě začala podle BBC v roce 2005 a zintenzivnila se následující rok, kdy Hamás přezval v Pásmu Gazy moc.

„Vzhledem k nerovnováze moci, která zvýhodňuje Izrael, jsme museli být kreativní a hledat inovativní

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější