Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Soudce Fremr musel vědět, že StB jeho kauzu manipulovala a zneužila k propagandě, zjistili historici

Soudce Robert Fremr v srpnu, když se vzdal kandidatury na post ústavního soudce. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Soudce Robert Fremr v srpnu, když se vzdal kandidatury na post ústavního soudce. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil zprávu o předlistopadovém působení soudce Roberta Fremra v justici. Historici došli k závěru, že Fremr věděl o zapojení Státní bezpečnosti do jím vedeného případu vandalismu na pražských Olšanských hřbitovech a o tom, že tajná policie kauzu zneužila ke komunistické propagandě. Soudce s takovou interpretací nesouhlasí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Výzkumný tým pod vedením historika Petra Hlaváčka se snažil zodpovědět, zda byl Fremrův trestní senát v porovnání s dalšími pražskými soudy disproporčně aktivní v souzení emigrantů, zda proces související s poškozením pomníků na Olšanských hřbitovech zmanipulovala StB a zda je případně možné, že k tomu došlo bez Fremrova vědomí.

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nyní zveřejněnou zprávu vypracoval na základě srpnové žádosti Kanceláře prezidenta republiky.

Historici konstatují, že se Fremrův senát

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Justice

Petr Pavel

Ústavní soud

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější