Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Bitvu na globálním Jihu jsme definitivně prohráli.“ Západ bleskurychle podpořil Izrael, a oslabil tím pozici Ukrajiny u rozvojových zemí

Mnoho Arabů na Blízkém východě má pocit, že USA a další západní mocnosti zatím nikdy nepohnaly Izrael k odpovědnosti za jeho zacházení s Palestinci. Foto: ČTK / AP / Miriam Alster
Mnoho Arabů na Blízkém východě má pocit, že USA a další západní mocnosti zatím nikdy nepohnaly Izrael k odpovědnosti za jeho zacházení s Palestinci. Foto: ČTK / AP / Miriam Alster

Podpora izraelského útoku na Gazu pobouřila „globální Jih“ po mnoha pokusech USA i EU o dosažení konsenzuálního postoje proti Rusku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Úředníci i diplomaté varují, že západní podpora izraelského útoku na Gazu narušila snahy o dosažení konsenzu s významnými rozvojovými zeměmi ohledně odsouzení ruské invaze na Ukrajinu.

Podle nich reakce na útok islamistické militantní skupiny Hamás na Izrael ze sedmého října a na slib Izraele, že udeří proti Gaze, zmařila několikaměsíční úsilí o vykreslení Moskvy jako globálního vyvrhele, který porušuje mezinárodní právo, a vystavila USA, EU a jejich spojence obvinění z pokrytectví.

Po smršti mimořádných diplomatických návštěv, videokonferencí a telefonátů byli západní představitelé obviněni z toho, že ve spěchu odsoudit útok Hamásu a podpořit Izrael nedokázali hájit zájmy 2,3 milionu Palestinců.

V prvních dnech po útoku Hamásu se někteří západní diplomaté obávali, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Izrael

Joe Biden

Palestinská území

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

USA

Vladimir Putin

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější