Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co se děje na zámku Ferdinanda d’Este? Nový majitel bourá bez povolení, místním znemožnil chodit přes park

Památkově chráněný zámek Chlum u Třeboně, který jeho nový majitel bez svolení začal vybourávat a rekonstruovat. Nikoho nechce pustit dovnitř a tvrdí, že nikomu po tom, co tam dělá, nic není. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Památkově chráněný zámek Chlum u Třeboně, který jeho nový majitel bez svolení začal vybourávat a rekonstruovat. Nikoho nechce pustit dovnitř a tvrdí, že nikomu po tom, co tam dělá, nic není. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Barokní zámek v Chlumu u Třeboně, odkud se arcivévoda František Ferdinand d’Este v roce 1914 vydal do Sarajeva, čeká na rekonstrukci desítky let. Nedávno památku koupil podnikatel Daniel Bakaev, oplotil ji a začal s úpravami. Nemá však stavební povolení a úřady jej vyzvaly, aby práce zastavil a pustil je do zámku. On však odmítá s kýmkoli jednat s tím, že je zámek jeho a nikomu nebude říkat, co se uvnitř děje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Obyvatelé Chlumu u Třeboně o místním zámku často vůbec nechtějí mluvit. „Radši běžte pryč. My vůbec nic nevíme,“ reaguje na dotazy žena středního věku a spěchá pryč.

Obavy i vztek v dvoutisícovém městysu vyvolává jednání nového majitele barokní památky z 18. století, kde před svým odjezdem do Sarajeva pobýval František Ferdinand d’Este a která donedávna prostě chátrala.

Situace se změnila loni, kdy památku koupil podnikatel s rusko-kazašskými kořeny Daniel Bakaev. Naděje, že historická stavba a s ní i centrum městysu získá nový život, však brzy vzaly za své. Nový majitel celý areál uzavřel, bez povolení v budově provádí bourací práce a odmítá komunikovat s úřady včetně místní radnice. Místní, kteří byli odnepaměti zvyklí procházet přes zámecký park, musí volit delší cestu mezi auty.

„Nyní musíme chodit po silnici, kde není chodník. Všichni si mysleli, že se nejdřív dohodne s obcí, že by se udělaly chodníky, ale to ne,“ popsal stručně místní obchodník.

Přes park už projít nejde, brání tomu plot. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Bourání bez povolení a proti vůli památkářů

Původně se přitom zdálo, že radnice bude s Bakaevem vycházet. „Loni se nám pan Bakaev, původem z Kazachstánu, byl představit jako nový majitel místního zámku. Ptali jsme se ho, co se zámkem zamýšlí. Řekl, že v zámku bude hotel, restaurace a expozice. Uvítali jsme to, protože Třeboňsko prostě žije cestovním ruchem. Jenže pak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruský vliv v ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější