Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Historie v učebnicích dějepisu je sterilní. To nejmenší se z ní ztrácí, i když by nemělo

Chybějící dětská bota je jazykem srozumitelným všem rodičům světa – když chybí, dějí se horší věci, než je ztráta boty. Foto: AdobeStock
Chybějící dětská bota je jazykem srozumitelným všem rodičům světa – když chybí, dějí se horší věci, než je ztráta boty. Foto: AdobeStock

Komentář Evy Mošpanové: Dějiny jsou většinou popisovány jako sled válek a převratů. Vyprávět by se ale daly třeba i jako dějiny pečení chleba nebo nejrůznějších onemocnění. Chcete-li si však způsobit zvlášť těžkou chvilku, můžete se na ně podívat i jako na dějiny vraždění vlastních mláďat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Byl to roztomilý obleček. S lístečky a ptáčky. Dokážete si představit, jak ho miminku, od pohledu možná něco mezi půl rokem a rokem, oblékala máma nebo táta, pak udělali krok zpět a s úsměvem zhodnotili, že mu krásně sedí. Pod oblečením je vidět plenka. Někdo musel ještě v noci nebo ráno tělíčko zvednout, položit, přebalit a opět pečlivě zapnout oblečení.

O několik hodin později ho zvedly zcela jiné ruce, zmáčené od krve – těžko se v ní rozeznává, co je ještě veselý vzor, a co už smrt – a uložily ho do igelitu. Fotografii miminka v kaluži krve v igelitovém pytli zveřejnila pár dní po útoku Hamásu kancelář izraelského premiéra.

Nemělo tam být. Ani na stole, ani v igelitu, ani na sociálních sítích, ani v médiích, ani v cestě kulek, kterými ho zabili.

Stejně jako tam neměl být další

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější