Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Naprostá absence informací a komunikace.“ Mezi Hradem a vládou to skřípe

Kresba: Petr Polák pro Deník N
Kresba: Petr Polák pro Deník N

Mezi vládou a prezidentem to občas zaskřípe, někdy veřejně. Pod podmínkou anonymity mluví insideři z Hradu i Strakovy akademie o nedostatečné komunikaci a nezájmu o ni na druhé straně. Na základě jejich svědectví rekonstruujeme čtyři spory, které probublaly na veřejnost.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vláda s prezidentem zatím otevřeně měla či stále má čtyři viditelné spory. Tím nejnovějším je debata o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Dva dny po teroristických útocích Hamásu se ve prospěch dlouhodobě diskutovaného kroku vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS).

Spor 1: Přesun ambasády v Izraeli

„Osobně dlouhodobě podporuji přesun české ambasády do Jeruzaléma. Jsem přesvědčen, že v současné době by to byl žádoucí krok. O konkrétním postupu v této situaci budu chtít jednat s koaličními partnery,“ napsal Fiala na síti X.

O den později ale přišla kritika z Hradu. „V situaci, kdy je Izrael ve válečném stavu, není namístě debata o přesunu ambasády. V současné době je především nutné zachovávat jednotu v podpoře Izraele jak v rámci české politiky, tak na úrovni EU a dalších mezinárodních platforem,“ vyjádřil se ve zprávě zaslané médiím prezident.

Stěhování ambasády odmítl i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), podle kterého by bylo v rozporu s mezinárodním právem, vymykalo by se postojům v EU a mohlo ohrozit české diplomaty v arabských zemích. Právě do Lipavského gesce přitom potenciální přemístění spadá. Prezident sice podepisuje pověřovací listiny velvyslancům, na sídla zastupitelských úřadů ale podle Ústavy nemá žádný vliv.

„Z Hradu se ani nezeptali, co tím vyjádřením vlastně premiér sledoval. Kdyby se ptali a chtěli se nějak zkoordinovat, tak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější