Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tisíce lidí v dřevěných lodích, někteří připlouvají už mrtví. Kanárské ostrovy čelí největší migrační krizi od roku 2006

Do Los Cristianos na jihu španělského kanárské ostrova Tenerife připlouvá dřevěná loď s migranty z Afriky. 6. října 2023. Foto: Borja Suarez, Reuters
Do Los Cristianos na jihu španělského kanárské ostrova Tenerife připlouvá dřevěná loď s migranty z Afriky. 6. října 2023. Foto: Borja Suarez, Reuters

Nezvykle klidné moře a bezvětří na jedné straně, politická a ekonomická nestabilita a nejistá budoucnost v severozápadní Africe na straně druhé. Výsledkem je na devět tisíc lidí, kteří jen v říjnu připluli na Kanárské ostrovy s cílem dostat se do Evropy. Španělsko ani přes svoje zkušenosti s migrací z předchozích let není na nápor připravené, chybí infrastruktura i pracovníci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Migrace je výzva, které musíme čelit společně, řekl 5. října na summitu Evropského politického společenství v Granadě předseda Evropské rady Charles Michel. Volal po užší spolupráci evropských zemí a rozbíjení pašeráckých sítí. Jen v době konání této schůzky vrcholných politických představitelů přijelo na Kanárské ostrovy na 1200 lidí, od počátku roku celkem 24 000 a další jsou na cestě.

„Syrovost, krása a bezmocnost přežití na oceánu, který byl celé dny jako zrcadlo. Počasí se mění. Trasa využívaná nyní více než 500 lidmi denně začne čelit nestabilitě počasí. Riziko bude ještě větší,“ napsal Txema Santana, novinář druhého nejčtenějšího španělského deníku El País a rozhlasové sítě Cadena SER.

„Kanárské ostrovy jsou perplex z toho, že jedinou odpovědí na migrační krizi ze strany španělské vlády je zaryté mlčení,“ komentoval rovněž v den summitu situaci předseda (premiér) Kanárských ostrovů Fernando Clavijo.

I když jsou součástí jednoho království, na Kanárech sílí pocit, že ve Španělsku (v tom pevninském) ani ve zbytku Evropy jejich potíže včetně migrace nikoho nezajímají.

Neustávající počet příchozích znamená pro Kanárské ostrovy největší migrační krizi od roku 2006, kdy na ostrovy přijelo bezmála 32 000 lidí.

Televize přenáší příjezdy migrantů v přímém přenosu

Nejexponovanější je nyní nejmenší z ostrovů El Hierro, kam jenom v říjnu připluly desítky lodí. Z největší z nich vystoupilo 271 pasažérů, což je na Kanárech podle dostupných dat nejvyšší doložený počet lidí na jednom plavidle.

Kanárské ostrovy a pevninské Španělsko, zdrojové země migrace Maroko, Mauritánie a Senegal a někdy (omylem) cílové Kapverdy. Mapa: Deník N, Datawrapper, OpenStreetMap

Když místní pobřežní stráž musela na začátku měsíce během tří dnů asistovat šesti stovkám lidí, úkol připadl na pouhé

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Evropská unie

Jižní Evropa

Migrace a uprchlíci

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější