Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Minulost dohání i bývalého ústavního soudce Fenyka. Prezident se nekloní k jeho jmenování na Nejvyšší soud

Ústavní soudce Jaroslav Fenyk. Foto: Václav Šálek, ČTK
Ústavní soudce Jaroslav Fenyk. Foto: Václav Šálek, ČTK

Ministerstvo spravedlnosti připravuje seznam nových soudců, které jmenuje prezident Petr Pavel. Deník N zjistil, že hlava státu má námitky proti jednomu zvažovanému jménu. Bývalý místopředseda Ústavního soudu Jaroslav Fenyk, kterému letos na jaře skončil mandát, by mohl zamířit na Nejvyšší soud, prezident ale podle zdrojů Deníku N na schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) poukázal na jeho předlistopadovou minulost.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jako místopředseda Ústavního soudu skončil Jaroslav Fenyk letos v květnu. Od té doby se v justici spekulovalo, kam by mohl soudce a přední odborník na trestní právo zamířit. Možnými variantami byly pozice náměstka na Nejvyšším státním zastupitelství, nebo soudce na Nejvyšším soudu.

Fenyk koncem září úspěšně absolvoval slyšení před trestním kolegiem Nejvyššího soudu. Jeho předseda Petr Angyalossy následně doporučil ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi Fenyka navrhnout prezidentovi, který soudce jmenuje. (Po zveřejnění textu informovalo ministerstvo spravedlnosti na sociální síti X, že návrh od předsedy Nejvyššího soudu dosud neeviduje, pozn. red.)

Není ale jisté, zda to Blažek udělá. Podle informací Deníku N s prezidentem o Fenykovi mluvil už letos v květnu, Petr Pavel měl ale námitky.

„Na schůzce byla krátká debata ohledně možného jmenování soudce Fenyka. Zmiňovala se tam řada důvodů, proč se prezident k tomu návrhu nekloní. Jeden z nich se týkal i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější