Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán vyslal na Izrael drony, jde podle něj o odvetu

Zastupitelé Brna odmítli třetí kotel pro spalovnu. Rozhodovali tajně, opozice se na protest hlasování nezúčastnila

Brněnská spalovna. Foto: ČTK
Brněnská spalovna. Foto: ČTK

Zastupitelé Brna zamítli plán na výstavbu nového kotle pro spalovnu odpadu. Po osmi letech příprav tak náhle skončil projekt, který měl už schválenou dotaci ve výši 2,8 miliardy korun. Hlasování bylo na návrh ANO tajné, na protest proti tomuto rozhodnutí se ho nezúčastnili zastupitelé Pirátů, Zelených, Žít Brno a KDU-ČSL.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nový kotel pro brněnskou spalovnu SAKO měl řešit uzavření skládek po roce 2030. Dlouhodobě se těšil podpoře napříč politickým spektrem. Po mnoha letech příprav má stavební povolení i kladné hodnocení vlivu na životní prostředí EIA. Politici současné brněnské koalice, kterou tvoří ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN a ČSSD, ale náhle s výjimkou lidovců změnili názor.

„Byla jsem přesvědčená, že projekt je prospěšný, a to hlavně v době, kdy eskalovala energetická krize,“ napsala na Facebooku primátorka Brna Markéta Vaňková před několika dny. Její postoj se ale, jak píše, změnil. „Mé pochybnosti ve vztahu k tomuto projektu začaly tím, kdy v rámci výběrového řízení na zhotovitele byla podána pouze jedna nabídka,“ uvedla primátorka jako důvod.

Kauza vyvolávala v Brně pnutí v místní politice a silné emoce. Ty vyvrcholily, když zastupitelstvo na návrh

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brno

Ekologie

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější