Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Za tragédii může „ten druhý tým“, řekl Biden v Izraeli. Přijel uklidnit Blízký východ, arabští lídři se s ním ale nakonec odmítli setkat

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu objímá na letišti v Tel Avivu amerického prezidenta Joea Bidena po deseti hodinách letu z Washingtonu. Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu objímá na letišti v Tel Avivu amerického prezidenta Joea Bidena po deseti hodinách letu z Washingtonu. Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

„Civilizovaný svět se musí spojit a porazit Hamás,“ řekl americký prezident Joe Biden po jednání s vládou Izraele. Do Jordánska, kam mířil poté, ale kvůli tragédii v nemocnici v Gaze neletí. Arabští lídři jej nechtějí vidět.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

To se ještě nikdy nestalo. Arabští lídři zrušili setkání s americkým prezidentem. Navíc jen den předtím, než se mělo v Jordánsku uskutečnit. Joe Biden se o tom dozvěděl v letadle na cestě do Izraele, po němž měl v Amánu jednat s jordánským králem a prezidenty Palestinské samosprávy a Egypta.

I to ukazuje výjimečnost situace, ve které se Blízký východ ocitl kvůli sobotnímu útoku Hamásu. Bezprostředním důvodem pro zrušení schůzky byla tragédie v nemocnici Al-Ahlí v Gaze, při níž zemřely stovky lidí. Palestinci z tamní exploze obratem obvinili Izrael, ten se bránil s tím, že jeho informace ukazují na výbuch rakety palestinského Islámského džihádu, která selhala.

Prezident Biden přitom přijížděl vyjádřit podporu Izraeli a zklidnit situaci. Pokud by se ukázalo, že nemocnici skutečně napadl Izrael, velmi by to jeho vyjednávací možnosti ztížilo.

Hned z letadla proto volal jordánskému králi Abdalláhovi II. a vydal prohlášení, že je „výbuchem v Al Ahlí Arab Hospital v Gaze a strašlivými ztrátami na životech, které si vyžádal, pobouřen a hluboce zarmoucen.“ Informoval, že pověřil národní bezpečnostní tým, aby zjistil, co se přesně stalo.

„Spojené státy se jednoznačně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Joe Biden

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější