Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda seškrtala peníze na sociální práci. Populisticky jste rozdávali, teď to odnesou nejslabší, říká pražská radní

Ilustrační foto: Fotolia
Ilustrační foto: Fotolia

Žádali téměř 91 milionů korun, dostali pouze něco přes 17. Praha se potýká s problémem chybějících peněz na sociální práci. Není jediná. Ministerstvo práce a sociálních věcí rozdělilo letos v této kategorii o polovinu méně peněz než loni. A obce se obávají důsledků.

Pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě) už nějakou dobu věděla, že v jejím resortu hrozí finanční problémy. Hned poté, co se dozvěděla, že jí ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) z požadovaných 91 milionů v dotacích na sociální služby dá sotva pětinu, svolala setkání desítky pražských radních s ministryní Janou Maláčovou (ČSSD).

To ale nejspíš nedopadlo podle očekávání zástupců města. „Z vlády jen špatné zprávy,“ napsala Johnová krátce po něm na sociální síť Twitter.

„Nikoho z nás nenapadlo, že vláda plánuje zcela zrušit dotaci na sociální práci s dospělými lidmi a seškrtat na polovinu rozpočet na práci s ohroženými dětmi,“ komentuje dnes setkání, které podle ní odhalilo hloubku celého problému.

Ten by šel ve zkratce popsat následovně: ministerstvo financí každý rok posílá krajům peníze na sociální služby. Kraje z nich platí vše od domovů důchodců až po pečovatelské služby. Letos má na tyto účely směřovat 15,7 miliardy korun. Krajům ale tyto peníze na pokrytí nařízených zvýšených nákladů na platy a příplatky nestačí. Jenom letos Asociace krajů ČR vyčíslila chybějící prostředky na téměř dvě miliardy korun.

Kraje a obce ale mají ještě jiný zdroj – od roku 2015 můžou žádat MPSV o dotace na výkon sociální práce, tedy na práci sociálních pracovníků. Loni tak ministerstvo rozdělilo 400 milionů korun. Letos to ale bude o polovinu méně. A právě o téhle částce jednali pražští radní s ministryní Maláčovou.

Peníze přitom nebudou chybět jenom hlavnímu městu. Podle zveřejněných výsledků dotačního řízení na stránkách MPSV dostal třeba Český Krumlov místo požadovaných 3,98 milionu korun pouze 942 tisíc, Olomouc místo 10 milionů pouze dva.

Propouštění i neopravené chodníky

„Dopad bude obrovský, ministerstvo zkrátilo nebo plánuje zkrátit příspěvky na sociální oblast v podstatě všude, kam se podíváte. Ministryně Maláčová nám sdělila, že vláda rozhodně nepočítá

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější