Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ministři potřebují miliardy na evropské projekty, v rozpočtu je ale nemají

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Česko si v rámci Národního plánu obnovy vezme z Evropské unie půjčku ve výši téměř dvaceti miliard korun. Ministři si tento způsob financování uhájili před šéfem státní pokladny Zbyňkem Stanjurou (ODS). Ten ale rezortům prostředky na předfinancování jednotlivých projektů na příští rok neposkytl. Žádat o ně budou muset znovu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Peníze z mimořádné unijní půjčky, která má státům pomoci postavit se na nohy po pandemii covidu-19, půjdou především na dva typy projektů. Ministerstvo pro místní rozvoj z nich chce financovat hlavně dostupné bydlení, rezorty vnitra a průmyslu hodlají dát peníze na digitalizaci. Celkem se jedná téměř o dvacet miliard korun.

Jednotlivé rezorty ale musí tyto projekty nejdřív předfinancovat, až na základě toho jim Evropská unie peníze poskytne.

Jenže v kapitolách jednotlivých ministerstev

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější