Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Spočítali jsme bojová letadla v Evropě. Počet F-35 obrana o víc než sto kusů nadsadila

Stíhačka Eurofighter Typhoon německé Luftwaffe. Foto: Captain Meo, Pixabay
Stíhačka Eurofighter Typhoon německé Luftwaffe. Foto: Captain Meo, Pixabay

Ministerstvo obrany v oficiálních materiálech chybně uvádělo, že členské země NATO v Evropě mají nyní 649 používaných a objednaných letounů F-35. Deník N zjistil, jak číslo lišící se od skutečnosti o pětinu vzniklo. Zároveň jsme spočítali víceúčelové bojové letouny v Evropě i s výhledem do dalších let.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tvrzení o 649 letounech F-35, které mají už za několik let létat na nebi evropských aliančních spojenců, bylo prezentované v pražských Kbelích na konci září. Ministerstvo obrany tam v hangáru před historickým bojovým dvouplošníkem Avia B-534 uspořádalo seminář k nákupu F-35, který ten den schválila vláda.

Rezort také vyvěsil na web infografiky.

Jedna (zatím je k vidění zde) ale obsahovala chybu: Ministerstvo sčítalo celkové počty objednaných letounů evropských členů NATO a počty strojů, které již tyto země provozují. Mezi „objednaná“ letadla však zařadilo i ta už aktivní – započítalo je tedy v celkovém počtu dvakrát, proto vyšlo o 125 více.

Technická chyba nemění nic na skutečnosti, že F-35 se brzy v zemích NATO stane nejmodernějším a zároveň velmi rozšířeným letounem určeným k tomu, aby případného protivníka odradil od agrese. Případně aby nesl tíhu bojů, pokud se to nepodaří.

Rezort na dotaz Deníku N reagoval uznáním chyby a opravou.

„V grafice byla chyba, kterou jsme už opravili na základě aktualizovaných dat od výrobce. Nyní už jsou čísla správná,“ sdělilo Deníku N ministerstvo obrany. Nová grafika na webu uvádí počet 524 objednaných a používaných letounů F-35 v aliančních zemích v Evropě.

To udává i ročenka World Air Forces 2023. Když v ní sečtete počty aktivních, objednaných a plánovaných F-35 mezi evropskými spojenci, vyjde vám 523. (Rozdíl mohl vzniknout nezapočítáním havarované britské F-35.)

Proč počítat letadla? Souvisí to s tím, jestli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější