Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak zachránit svět z osidel klimatické krize? Materiálový fyzik zná odpověď, tkví v uhlíkové dani

Jiří Svoboda a Marta Kovářová ve filmu Jiříkovo vidění. Foto: Gnomon
Jiří Svoboda a Marta Kovářová ve filmu Jiříkovo vidění. Foto: Gnomon

„Zatímco já prožívám žal environmentální a zamačkávám slzu v oku, můj otec luští sudoku.“ Text jedné z písní Marty Kovářové přesvědčivě popisuje rozporuplnost jejího vztahu s otcem. Materiálový fyzik a laický zachránce planety Jiří Svoboda je v dokumentu Jiříkovo vidění, který po uvedení na MFDF Jihlava, kde získal cenu studentské poroty, tento týden vstupuje do českých kin, tragikomickým hrdinou naší doby.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Čtyřicetiletá Marta Kovářová natočila Jiříkovo vidění jako svůj celovečerní debut. Nepostižena filmovými studii, ovlivněna pouze svou kariérou zpěvačky alternativní kapely Budoár staré dámy, učitelky, matky dvou dětí a tvůrkyně experimentální videopoezie.

Její „globální home esej“ je přiznaně amatérským, přesto chytlavě natočeným portrétem muže, který se rozhodl zachránit svět.

Jiří Svoboda tak činí ze své brněnské domácnosti, v níž šetří vodou používáním myčky na nádobí, nošením obnošeného šatstva, nakupováním „toho nejlevnějšího a nejlepšího“ či výstavbou pasivních domů, zároveň ale později s dcerou neváhá zesilovat svou uhlíkovou stopu cestováním na klimatické summity.

Uhlíková daň

O uhlíkovou stopu tu jde především. Je zaklínadlem Svobodovy teorie o tom, že planetu před klimatickou katastrofou zachráníme, když celosvětově zpoplatníme těžené uhlí.

Svoboda chce zavést celosvětovou uhlíkovou daň na těžbu všech fosilních paliv, která se bude snižovat s tím, jak se těžba bude snižovat. Pomíjí praktické otázky, související především s tím, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dokument

Film

Klimatická krize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější