Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Sebevětší brak je možné s úspěchem prodat čtenáři.“ Posype vaši knihu hvězdný prach?

Nabídka v knihkupectvích je nepřeberná. Kterou knihu vybrat? Foto: Pauline Loroy, Unspash.
Nabídka v knihkupectvích je nepřeberná. Kterou knihu vybrat? Foto: Pauline Loroy, Unspash.

„Sebevětší brak je možné s úspěchem prodat čtenáři, pokud se správně prezentuje,“ říká nakladatel Bartoloměj nakladateli Afredovi v jedné z jejich slovních disputací v novém českém románu Kniha, kterou posypal hvězdný prach. Jak velký vliv na prodejnost knih dnes má marketing?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Román Nory Eckhardtové s chytlavým názvem skrývá příběh o dvojici nakladatelů, kteří se vsadí, čí nový román bude větší bestseller. Na poměry konce 19. století, v němž se příběh odehrává, vedou oba soupeři, postarší Max Alfred a mladý hejsek Bartoloměj, propracovanou marketingovou kampaň.

Ta zahrnuje pomlouvání soupeřovy knihy na zdi v centru města (ne nepodobné zdem dnešních sociálních sítí), pokus o zapojení dobového influencera hraběte Aschera, reklamní potisk na luxusních mýdlech a náprsenkách pánských košil i inzerci na ploše horkovzdušného balonu nad Prahou.

Produkt jako každý jiný

Těžko říct, jestli před 150 lety pracovali nakladatelé s marketingem a reklamou tak rafinovaně. Ani samotný román nemá pražádnou ambici vyprávět cokoliv současného či se k dnešku vyjadřovat, díky archaickému jazyku i dialogům působí až amoderně, jako by vznikl před sto lety.

Přesto lze knihu číst i jako satiru na současný knižní trh, zaplavený tituly, které často spíše než na silném tématu stojí právě na ještě silnější marketingové kampani.

Dobrá kniha se přece prodá sama, říkají staromilci. Ale je to ve světě regálů knihkupectví obtěžkaných knihami opravdu tak? „V dnešní době máte několik málo měsíců, než

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kulturní provoz

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější