Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč Fiala zfialověl a Babiš vytáhl novou totalitu? Nejsilnější soupeři volí zbraně pro vzájemný duel

Andrej Babiš (ANO) i Petr Fiala (ODS) cizelují strategii pro druhý poločas volebního období. Ilustrace: Petr Polák
Andrej Babiš (ANO) i Petr Fiala (ODS) cizelují strategii pro druhý poločas volebního období. Ilustrace: Petr Polák

Volební období se nenápadně zlomilo do druhé poloviny. Klíčové klání mezi ANO a současnou koalicí je v plánu až za dva roky, již nyní ale jednotlivé strany ladí své strategie, s kterými do druhého poločasu vkročí. Zjišťovali jsme, jak si chce ANO zajistit návrat do Strakovy akademie, a také to, jak chtějí občanští demokraté coby nejsilnější vládní strana řešit současné problémy s důvěrou, kterou u svých podporovatelů zčásti pozbyli.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Hnutí ANO vstupuje do druhé poloviny volebního období v silné pozici. Od podzimu 2021, kdy jej koalice Spolu dokázala porazit a sestavit s Piráty a hnutím STAN novou vládu, své vyhlídky na politickou odvetu v příštím volebním klání posílilo.

V posledním půlroce ani v jednom z průzkumů renomovaných agentur nespadlo pod 30 procent, jeho podpora je zpravidla ještě o něco vyšší. ANO se tak podařilo, soudě dle dostupných dat, získat pár cenných procentních bodů a získat nad veškerou konkurencí jasný náskok.

Aktuální volební modely ze září, které publikoval STEMKantar CZ, sledují propastný odstup druhé ODS a dalších partají.

Zejména data Kantaru jsou pro hnutí ANO velmi zajímavá. Ukázala něco, co česká politika posledních let příliš neznala – totiž voličské přesuny mezi blokem stran současné pětikoalice a opoziční částí politického spektra.

Doposud se totiž voliči rozhodovali téměř výhradně právě mezi stranami v rámci jednoho nebo druhého bloku, nepřecházeli mezi nimi. Důvodem byl zejména Andrej Babiš. Předseda hnutí ANO je natolik polarizujícím politikem, že nebylo pro podporovatele koalice přijatelné o jeho hnutí vůbec přemýšlet.

ANO a strategie hodného a zlého policisty

Ostatně právě na to Babiš lidově řečeno „dojel“ i v prezidentských volbách, kde utrpěl drtivou porážku od nestranického kandidáta Petra Pavla. Babiš získal 2,4 milionu hlasů, to mu ale na výhru zdaleka nestačilo. Podobný zisk v sněmovních volbách by ale znamenal v českých poměrech zářivé vítězství.

K této metě má Babiš s ANO stále velmi daleko a je velmi nepravděpodobné, že by na ni mohl dosáhnout. I nynější více než solidní zisky ale mohou být výsledkem strategie, s níž hnutí aktuálně pracuje.

Deník N zjišťoval u špiček hnutí, jaký je plán na další měsíce. Částečně jej popsal stínový premiér hnutí ANO Karel Havlíček

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Andrej Babiš

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější