Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ekonomickému tygrovi s plodností nepomáhají ani plošné peníze pro rodiny. Podívejte se na vývoj Polska v grafech

Polsko se rozhodlo pro změnu. Poláky ale čekají týdny nejistoty. Foto: Adobe Stock
Polsko se rozhodlo pro změnu. Poláky ale čekají týdny nejistoty. Foto: Adobe Stock

Přestože je Polsko naším důležitým sousedem, mnoho o něm nevíme. Za posledních dvacet let se země významně změnila – z chudého člena Evropské unie se stala jedním z nejrychleji se rozvíjejících evropských států. Připravili jsme grafy ukazující, jak moc se Polsko v dobrém i špatném mění – nejen díky vládám strany Právo a spravedlnost (PiS).

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ekonomický tygr

Ještě v 90. letech bylo Polsko nejchudší zemí V4. Za posledních dvacet let v něm ale dochází k takovému ekonomickému růstu, že HDP na obyvatele s přepočtem na paritu kupní síly předběhlo několik zemí, například Maďarsko, Portugalsko nebo Slovensko.

Momentálně se podle statistiky Eurostatu dotahuje na Španělsko a Japonsko. I Britové varují, že je za několik let mohou Poláci předehnat. To může působit paradoxně vzhledem k tomu, že tam statisíce Poláků odešly za lepším životem.

Někteří dokonce mluví o zlatém věku Polska. Země, kterou si sousedé v historii vícekrát rozdělili mezi sebou.

„Není pochyb, že ekonomicky byly poslední tři desetiletí bezprecedentním úspěchem. Nešel bych až tak daleko, abych mluvil o zlatém věku, ale stříbrný je určitě,“ říká Denníku N Mateusz Urban, polský ekonom z Oxfordu.

Ekonomika země podle něj celou dobu dynamicky a stabilně rostla, došlo k velkým investicím do infrastruktury z veřejných i soukromých zdrojů a k nárůstu exportu. To vše vedlo „k bezprecedentnímu nárůstu životních standardů“. „Od roku 1995 se reálné příjmy lidí více než zdvojnásobily,“ říká ekonom.

V čem je rozdíl oproti ekonomice Česka a Slovenska? Polsko se podle ekonoma například mnohem rychleji

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Polsko

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější