Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Komiksovou cenu Muriel získala Srdcovka, milostný příběh jednoho rozchodu

Srdcovka Štěpánky Jislové. Foto: Paseka
Srdcovka Štěpánky Jislové. Foto: Paseka

„Dá se vůbec něco o lásce naučit? Nebo se všechno musí prožít a jakákoli rada je nepřenositelná?“ Skvělý komiksový román Srdcovka oceňované autorky Štěpánky Jislové vypráví o lásce, dospívání a traumatu. Teď získal komiksovou cenu Muriel jako nejlepší komiksová kniha loňského roku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Stejně už má nějakou jinou holku. Hubenou,“ pomyslí si Štěpánka. Sedí na rozválené posteli, kolem ní rozkousaná čokoláda a posmrkané kapesníky a ona je uprostřed další krize svého složitého partnerského vztahu.

Hlavní postava nového románu Srdcovka je vlastně úplně obyčejná holka. Ale tohle není obyčejný příběh a není to ani obyčejný román.

„Tohle je milostný příběh.“

Jenže v další větě už je slovo „milostný“ přeškrtnuté. Protože „Tohle je příběh o rozchodu“, dozvíte se v úvodu knihy, než se vydáte na strhující pouť dospíváním a ranou dospělostí její hrdinky, v níž není nouze o humor, dojetí ani o jeden šokující zvrat.

Nebanální příběh o lásce

Ne nadarmo jsou dnes komiksy více než dřív označovány za grafické romány; mnohé z nich se svou působivostí rozhodně románům podobají, leckteré je i předčí. Právě Srdcovka

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Komiks

Rodina a vztahy

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější