Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Volat o pomoc, když nikdo neslyší. Martin Dejdar a Jiří Lábus sugestivně hrají o sexuálním zneužívání v církvi

Otevřená zpovědnice, Martin Dejdar, Ondřej Žára a Jiří Lábus. Foto: Alena Hrbková
Otevřená zpovědnice, Martin Dejdar, Ondřej Žára a Jiří Lábus. Foto: Alena Hrbková

Komorní divadlo Mana, působící v Husově sboru v pražských Vršovicích, uvedlo v neděli 8. října v premiéře netradiční site-specific projekt s názvem Otevřená zpovědnice. Triptych tvořený úvodním koncertem chrámového sboru, scénickým čtením hry Zpověď Felixe Mitterera a závěrečnou debatou odborníků spojuje ústřední téma zneužívání dětí v církvi. V rolích Mittererova kněze a zneužívaného zpovídaného vystoupili Jiří Lábus a Martin Dejdar. Zprvu podivuhodně se jevící kombinace tématu, žánru, osob a místa se ukázala být ve skutečnosti velmi silným promyšleným konceptem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Do kostela Husova sboru na Vršovickém náměstí přicházejí lidé. Je neděle odpoledne, osazenstvo je spíše starší, vypadá to na pravidelné návštěvníky místního kostela.

Uvnitř je rušno, hosté se zdraví, z kůru znějí varhany. Když se chci posadit, musím poprosit pár postarších dam, aby mi udělaly místo v lavici. Okny proniká dovnitř pozvolna zapadající slunce.

Záhy si všimnu, že úplně vepředu před první řadou stojí Jiří Lábus v černé košili, saku a kalhotách a zpod límce mu vykukuje pruh bílého kolárku.

Decentně pokyvuje přicházejícím hostům na pozdrav a usmívá se na ně. Když se zdá, že všichni usedli, obrátí se k plnému kostelu a zahájí událost: „Bratři a sestry,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Divadlo

Sexuální násilí a obtěžování

Zneužívání v církvi

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější