Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vášáryová: Kaczynski nemá mobil, nemá počítač, neumí jazyky, nikam nejezdí. A když vyhraje, bude chtít odejít z EU

Magda Vášáryová se už nechce vrátit do politiky. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N
Magda Vášáryová se už nechce vrátit do politiky. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Magda Vášáryová strávila v posledním roce několik měsíců v polském Krakově. Kromě studia jako socioložka pozorovala změny v polské společnosti. Od roku 2005, kdy Vášáryová v Polsku skončila jako velvyslankyně, je podle ní tato země k nepoznání.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co se v rozhovoru mimo jiné dozvíte:

  • Proč Magda Vášáryová kritizuje polskou církev?
  • O čem hovořila s Viktorem Orbánem na společném obědě?
  • Kdy a proč se s maďarským premiérem přestala přátelit?
  • Co je justovní politika a proč se mnozí voliči stydí za to, koho volí?
  • Který slovenský politik podle Vášáryové slíbil Slovákům, že budou moci ve své zemi rabovat?

V letech 2000 až 2005 jste v Polsku působila jako slovenská velvyslankyně, teď jste tam trávila intenzivní měsíce, kdy jste si v Krakově dokončovala doktorát. Změnila se od té doby nějak výrazně polská společnost? Minimálně tedy za posledních osm let, kdy tu vládne Jaroslaw Kaczynski a Právo a spravedlnost?

Z mého pohledu se Polsko změnilo úplně. Změnilo se všechno to, co jsem znala a pokládala v Polsku za stabilní věc. Nezměnila se samozřejmě příroda, ptáčci, stromy, zvířata a děti, ale to ostatní ano.

Byla jsem v šoku, co všechno se může za osm let změnit. I když, neměli bychom být v šoku. Když si vzpomenete na rok 1991, Srbsko bylo součástí Jugoslávie a bylo před námi dvacet třicet let, protože mělo plné obchody, nemuselo dělat malou privatizaci ani nic podobného. Lidé mohli studovat venku, měli pasy, na které mohli jezdit po světě… A dnes? Stačily jim troje volby, které radikálně všechno změnily. Když na území Srbska přijedete dnes, zjistíte, že jsou třicet let za námi. Tohle jde velmi rychle.

Co konkrétně se změnilo v Polsku?

Všichni biskupové, které jsem znala a kteří byli intelektuálové. Dalo se s nimi mluvit. Byli konzervativní, ale psali báječné knížky. Dnes přijdete a slyšíte krakovského arcibiskupa a nevěříte vlastním uším.

Co říká?

Je antisemita, je proti všemu v Evropské unii… A jeho slovník! Je primitivní. To nemá

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Polsko

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější