Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

České F-35 ponesou více řízených střel. O další protizemní munici se rozhodne po roce 2030

Technik při práci na letounu F-35. V tomto konkrétním případě jde o prověřování funkčnosti krycího povrchu letadla, přispívajícího k jeho obtížné zjistitelnosti, během pobytu letounu na cvičení na Nellis Air Force Base. V pozadí snímku je noční Las Vegas. Foto: US Air Force
Technik při práci na letounu F-35. V tomto konkrétním případě jde o prověřování funkčnosti krycího povrchu letadla, přispívajícího k jeho obtížné zjistitelnosti, během pobytu letounu na cvičení na Nellis Air Force Base. V pozadí snímku je noční Las Vegas. Foto: US Air Force

Jednou z vlastností verze letounů F-35, kterou plánují koupit Češi, je i větší počet střel, které unese přímo ve zbraňových šachtách. Začátkem nové dekády se má také rozhodnout, jestli stroje obdrží i řízené protizemní střely. Ministerstvo obrany také Deníku N sdělilo, že piloti mají ročně nalétat sto hodin v letadle a osmdesát na simulátoru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jedním z témat, která ve veřejné debatě k nákupu letounů F-35 v Česku rezonují, je nosnost výzbroje. Obtížná zjistitelnost letounu –⁠ a tedy jeho vysoká schopnost vyhnout se útokům –⁠ je dána tím, že nese munici v trupových šachtách, a ne pod křídly jako většina jiných letadel. Tím snižuje svůj radarový odraz.

Letoun má totiž speciální povrch, který neodráží paprsky radaru zpět, závěsníky s municí pod křídly jej ale nemají.

V trupu F-35 nyní může nést jen čtyři řízené střely. Vylepšené verze letounu, do nichž budou spadat i ty vyrobené pro Česko, už mají řízených střel v trupu nést šest místo čtyř.

„Letouny dodané české armádě budou ve standardu Block 4, který bude mít vyšší kapacitu zbraňových šachet přímo z výroby,“ říká vedoucí projektového týmu k budoucnosti taktického letectva generál Jaroslav Míka.

Změn u této verze letounu bude více, dočkají se mimo jiné nových a výkonnějších radarů AN/APG-85.

Šest střel a malý háček: kolik to je?

Šest střel je číslo, které neříká mnoho. Pro úvahu, jestli to je málo, dost, nebo hodně, je třeba pátrat, jak vypadá soudobý vzdušný boj.

Ten se odehrává mezi poměrně malými počty letadel. Například proti Ukrajině Rusko po únorové invazi nějakou dobu vedlo 150 až 300 bojových letů denně, později to kleslo ke stovce. Patrně značnou část tvoří lety, v nichž Rusové patrolují mimo dosah ukrajinské obrany a sledují do hloubky jejich vzdušný prostor, jestli neobjeví cíl.

„Ruské vzdušné síly mají ukrajinské a ruské území rozdělené do osmi zón a udržují

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější