Deník N

Trpišovský se Spartou stejně jako na jaře prokoučoval sestavu, byl rád za remízu a Plzeň se smála

Utkání 14. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - Slavia Praha 4. listopadu 2018 v Praze. Fanoušci Slavie. Foto: ČTK
Utkání 14. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha – Slavia Praha 4. listopadu 2018 v Praze. Fanoušci Slavie. Foto: ČTK

Procházka po lize: Když se Sparta se Slavií pere, Plzeň se směje. Tak to dopadlo s titulem a přímým postupem do milionářské Ligy mistrů letos na jaře. A přesně totéž se stalo i ve 14. ligovém kole, jemuž vévodilo nedělní 290. derby pražských „S“ Sparta–Slavia. Skončilo na Letné zaslouženou remízou 2:2, zatímco Viktoria Plzeň už v sobotu vyhrála v Ostravě nad Baníkem 1:0. Slávisté tak sice nadále vedou tabulku se 34 body, ale už jen o skóre před viktoriány. Sparta je až třetí se sedmibodovou ztrátou, 27 bodů jako ona však má i čtvrtý Zlín a pátý Baník. Slávistický trenér Jindřich Trpišovský se opět na hřišti Sparty výhry nedočkal, stejně jako letos na jaře se v derby netrefil do základní sestavy a byl s výkonem svých svěřenců hrubě nespokojen.

Letos v březnu Slavia po první půli „hořela“ na Spartě 0:3, díky změnám v sestavě a sparťanským výpadkům ve hře však červenobílí stihli vyrovnat na 3:3. V neděli sice slávisté prohrávali po úvodním dějství jen 1:2, ovšem vzhledem k tomu, že ještě ve 42. minutě vedli 1:0, to byl rovněž šok.

Sešívaným sice kvůli nemoci či zranění chyběli klasičtí útočníci Škoda a Tecl, ovšem nasazení Olayinky, absolutně nerozehraného po zranění, vzbuzovalo rozpaky. Čekal se spíš start hrdiny zápasu Evropské ligy v Kodani (1:0) Matouška. A úplným průšvihem se stalo zařazení pomalejšího Traorého do zálohy. Ve spojení s dalším pomalým hráčem Hušbauerem si tohle řešení říkalo o problém už před výkopem. Traoré prohrával ve středu pole s bojovným Kangou jeden souboj za druhým a měl jít podle všeho ze hřiště už po půlhodině hry.

Traoré měl jít ze hřiště už před penaltou

Trpišovský s tím podle všeho čekal na přestávku, jenže právě Traoré v nastaveném čase zahrál ve zdi při Stanciuově volném přímém kopu školácky rukou, Kanga penaltu proměnil a ztrestal Slavii druhým gólem do šatny.

„Traoré opravdu nepodal příliš dobrý výkon, navíc měl žlutou kartu, tak jsme jej o přestávce stáhli,“ souhlasil po derby Jindřich Trpišovský.

Dva góly těsně před přestávkou slávisty těžce poznamenaly i v první části druhého dějství. Zvlášť když červenobílí nemohli střídat, jak by chtěli, ale kvůli Kúdelovým a Hušbauerovým zdravotním problémům. „Ano, tahle střídání byla vynucená, což byl další problém,“ přiznal Trpišovský. Sparta však na 3:1 nezvýšila, naopak v 70. minutě Slavia podruhé po rohu a podruhé hlavou vyrovnala na konečných 2:2.

„V závěru jsme si vytvořili i dvě šance – při Zmrhalově a Součkově střele –, ale řešili jsme je příliš zbrkle a nešikovně,“ dodal s bodem nakonec smířený trenér Slavie. „Ovšem s výkonem vůbec nejsem spokojený, nepřiblížili jsme se ani ke svému standardu,“ nešetřil kritikou do vlastních řad. „Sparta nás v záloze přehrávala v pohybu, hlavně Frýdek s Kangou byli živější,“ řekl v interview pro O2 TV Sport. „Když to sečtu na obou stranách, remíza je spravedlivá. Ale fotbal to byl slabý, jeho technická úroveň špatná,“ konstatoval přísně slávistický kouč.

Tragické rohové kopy

V případě výhry mohli slávisté Spartě utéct na velkou vzdálenost deseti bodů, ale i udržení sedmibodového náskoku na rivala je pro sešívané stále dosti luxusní.

Takže i trenér Sparty Zdeněk Ščasný byl po utkání zklamaný, dokonce asi více než jeho kolega Trpišovský. Letenští hlavně v první půli a na začátku druhé opět dokázali, že doma hrají mnohem lépe než venku (na podzim na Letné do zápasu se Slavií ztratili jen dva body za stejnou srpnovou remízu 2:2 s Příbramí). Kanga s Frýdkem ve středu pole opravdu hýřili bojovností a Tetteh v útoku dělal slávistické obraně veliké potíže. Jenže sparťané

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.