Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Jaká postýlka? Uprchlíci nábytek nemají.“ Tři Ukrajinky líčí, jak jim převrátilo životy zpřísnění českých pravidel

Ukrajinští uprchlíci na cestě do bezpečnějších krajů. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ukrajinští uprchlíci na cestě do bezpečnějších krajů. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ukrajinští uprchlíci se potýkají s přísnějšími pravidly pro pomoc, která Česko zavedlo v polovině roku. Nejhůře změna dopadla na ty, kteří z různých důvodů nemohou pracovat, úředně ale nespadají mezi tzv. zranitelné. Deník N zmapoval osudy tří Ukrajinek – jedna je onkologicky nemocná, druhá má ani ne roční dítě a třetí pečuje o ochrnutou sestru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Nemůžu pracovat, když chodím na chemoterapie,“ krčí rameny devětatřicetiletá Olena, jíž čeští lékaři loni na jaře diagnostikovali onkologické onemocnění. Na přelomu června a července se vystěhovala ze školní ubytovny, kde do té doby žila bezplatně. „Poté už žádali peníze a musela jsem pryč,“ říká.

V Česku je od 13. března loňského roku. Předtím žila v Kyjevě a pracovala v cestovní kanceláři. Po začátku války uprchla přes Polsko, více než rok pobývala ve středních Čechách na Příbramsku a od 1. července, kdy vstoupil v platnost „lex Ukrajina V“, je v Praze.

Vystěhovat se z původního ubytování musela i sedmadvacetiletá Viktoria z Charkova, která žije v Česku od loňského dubna s manželem, matkou a mladším bratrem. Za štěstí považuje, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Ruská válka na Ukrajině

Sociální politika

Ukrajina

Vláda Petra Fialy

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější