Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V BIS řešil Mrázka, pak dělal pro ČEZ. Rozhovor s novým šéfem GIBS o jeho kariéře i kauze Dozimetr

Do Generální inspekce bezpečnostních sborů nastoupil Vít Hendrych už v roce 2019 jako náměstek ředitele. Nyní se po čtyřech letech stal šéfem úřadu, který chce i nadále posouvat. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Do Generální inspekce bezpečnostních sborů nastoupil Vít Hendrych už v roce 2019 jako náměstek ředitele. Nyní se po čtyřech letech stal šéfem úřadu, který chce i nadále posouvat. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vít Hendrych začínal u policie, pak sloužil jako operativec u BIS, nakonec na dlouhá léta zakotvil v ČEZ. Do Generální inspekce bezpečnostních sborů nastoupil v roce 2019 na pozici náměstka ředitele a nyní se stal jejím šéfem. V rozhovoru zmiňuje vyšetřování kauz kolem Františka Mrázka, ale i aktuální případy Dozimetr či IKEM, v níž je také podezřelý příslušník bezpečnostních sborů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru ptáme:

  • Jaké byly Hendrychovy začátky u policie?
  • Jakými kauzami se zabýval v Bezpečnostní informační službě, kde působil čtyři roky?
  • Proč z bezpečnostních sborů přešel do ČEZ?
  • Jak vnímal vedení ČEZ v době Martina Romana a Daniela Beneše?
  • Svítily mu varovné kontrolky, když působil na ministerstvu dopravy v éře exministra Dana Ťoka (ANO)?
  • Jak se dostal do pozice náměstka ředitele GIBS?
  • Proč se GIBS zabývá kauzou IKEM?
  • Jaké zákulisní hry provázely jeho výběr do čela úřadu?

Z veřejně dostupných informací nelze vyčíst, kterými konkrétními pozicemi jste prošel před příchodem na GIBS. Po studiích jste působil u policie, co jste tam dělal?

K Policii České republiky jsem nastoupil po základní vojenské službě v roce 1994. Po absolvování policejní školy jsem nastoupil ke kriminální policii. Další etapou pak byla práce pro BIS, kam jsem se dostal v roce 2001.

U policie jste dělal u operativy?

Pracoval jsem jako kriminalista-detektiv u Služby kriminální policie na prvním oddělení Prahy II., kde jsem se zabýval násilnou trestnou činností, zejména loupežemi, požáry, výbuchy a případně i vraždami. Významnou součástí naší práce byla i drogová problematika a trestná činnost ruskojazyčných gangů.

U policie i u tajných služeb jste byl v době, kdy se rozrůstalo takzvané české podsvětí v čele s Františkem Mrázkem. Podílel jste se na rozkrývání kauz spojených právě s ním?

Tyto případy jsem řešil až v době, kdy jsem byl u BIS. U policie jsem se tehdy zabýval klasickou násilnou trestnou činností. K práci u BIS bych se nechtěl blíže vyjadřovat, ale jako operativní důstojník jsem se věnoval ochraně ekonomických zájmů státu. Jména typu Františka Mrázka byla

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější