Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jen reagovat a vyvracet? Chyba, podchyťme témata dřív než dezinformátoři, říká nový Fialův poradce

Politolog a poradce premiéra pro informační gramotnost a boj s dezinformacemi Miloš Gregor. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Politolog a poradce premiéra pro informační gramotnost a boj s dezinformacemi Miloš Gregor. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Politolog Miloš Gregor se stal poradcem premiéra Petra Fialy pro informační gramotnost a boj s dezinformacemi. Odborník na dezinformace a politický marketing z brněnské Fakulty sociálních studií se v nové roli zaměří zejména na informační odolnost české společnosti. „Nemůžeme pouze sedět se založenýma rukama a říkat: vládo, braň nás proti dezinformacím,“ říká v rozhovoru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru ptáme:

  • Co bude přesně Gregor v roli nového premiérova poradce dělat?
  • Chce se nyní vláda otázce dezinformací věnovat více?
  • Jaké hlavní problémy jsou podle Gregora spojeny s různými manipulacemi?
  • Co by měl dělat stát?

Co bude obnášet vaše práce, s čím budete premiérovi radit?

Pokud se bavíme o dezinformacích a vlivových operacích, mluvíme o dvou oblastech. První je bezpečnostní dimenze, tu má na starosti Tomáš Pojar (poradce premiéra pro národní bezpečnost, pozn. red.). Spadají sem například zahraniční vlivové operace.

Druhou oblastí je prevence a vzdělávání. V ní bych měl být styčnou osobou. Nejsem si ale jist, jestli to půjde zcela oddělit. Kdybych mluvil o závěrech BIS z veřejné části loňské výroční zprávy, tak z ní vyplývá, že zahraničních vlivových operací, které se snaží aktivně v Česku šířit dezinformace, není možná tolik, kolik se může na první pohled zdát.

Spoustu si toho děláme sami. Samozřejmě je pravda, že jsou tady lidé, kteří různé dezinformace produkují cynicky za účelem zisku nebo z přesvědčení. Vedle nich ale existuje skutečně velká zranitelná skupina lidí, která je sdílí, protože jim věří. A to je asi úkol pro mě.

Když to zjednodušíme. Po začátku války na Ukrajině se vypínaly v Česku weby. Tento tvrdý přístup, formálně tedy soukromé společnosti, pod vás vůbec nespadá, vy řešíte spíše dlouhodobou odolnost společnosti?

Dá se to

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Rozhovory

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější