Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vlak vítězství, pýchy a nenávisti. Po ruských kolejích jezdí výstava o válce – plná dětí, ač dětem nepřístupná

Putovní výstava Vlak vítězství je tématem, které vyvolává v Rusech hlavně hrdost. Na sociálních sítích lidé v naprosté většině vyjadřují víru v to, že "vítězství i tentokrát bude naše". Zdroj: Pojezd pobědy, VKontaktě
Putovní výstava Vlak vítězství je tématem, které vyvolává v Rusech hlavně hrdost. Na sociálních sítích lidé v naprosté většině vyjadřují víru v to, že „vítězství i tentokrát bude naše“. Zdroj: Pojezd pobědy, VKontaktě

Brázdí Rusko už od roku 2020. Ale doposud byl jen součástí kultu po desetiletí opěvovaného velkého sovětského vítězství nad fašismem, nacismem a zlem vůbec. Teď Vlak vítězství nabral nový dech. Dodává Rusům víru v další velkou „pobědu“, sebevědomí velkých hrdinů pocházejících z velké země. A jistotu, že tohle nástupiště je to správné.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Výstava je to bezpochyby unikátní. Prý jediná svého druhu na světě. Nutno přiznat, že technicky je na vysoké úrovni a exponáty jsou natolik realistické, že malým dětem je vstup zakázán. Autoři použili moderní technologie a válečnou estetiku dovedli téměř k dokonalosti.

A do posledního vagonu, který byl k historickému vlaku připojen až dodatečně jako připomínka toho, že vlastenecká válka přece nekončí, pouštějí jen plnoleté. Je o válce na Ukrajině. Platí tady přísný zákaz fotit i natáčet videa. Nic drastického ale uvnitř návštěvník neuvidí. Pouze zakázanou, údajně na Ukrajině nalezenou nacistickou literaturu a symboliku „ukrajinských nacionalistů“. Včetně osobních věcí členů slavného pluku Azov.

Mnohem větší zájem, hrdost a pýchu ruských návštěvníků ojedinělého muzea ovšem vyvolávají

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější