Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejvíce zaplatí firmy, na jídle lidé ušetří. Co přináší schválený konsolidační balíček?

Konsolidační balíček leží ve Sněmovně. Foto: Jan Tvrdoň, Deník N
Konsolidační balíček leží ve Sněmovně. Foto: Jan Tvrdoň, Deník N

Po dlouhém jednání Poslanecká sněmovna schválila konsolidační balíček, který má ozdravit veřejné finance. Přinášíme přehled změn, které by měly začít platit v průběhu následujících let.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Poslanci schválili celkem 58 nejrůznějších opatření, která mají státu pomoci dostat pod kontrolu veřejné finance a především schodky státního rozpočtu. Ty se v posledních letech pohybují na úrovni stovek miliard korun. Letos má deficit dosáhnout 295 miliard a příští rok 252 miliard korun.

Tak vysoké schodky pro české veřejné finance nejsou únosné. Celková výše dluhu se totiž kvůli nim rychle blíží k takzvané dluhové brzdě, která se v Česku spouští při zadlužení ve výši 55 procent hrubého domácího produktu. Vláda by pak měla povinnost sestavovat výhradně vyrovnané rozpočty.

Rozsáhlý materiál konsolidačního balíčku nyní poputuje do Senátu, který by ho mohl projednávat v půlce listopadu. Pokud jej horní komora odhlasuje, dostane jej k podpisu prezident Petr Pavel. Teprve pak budou změny definitivně platné.

Ozdravný balíček obsahuje celkem 58 opatření. Jejich účinnost bude postupně nabíhat v letech 2024 a 2025. V druhém roce by už měla deficit proti současnému stavu snížit o 150,7 miliardy korun.

Soubor novel větším či menším způsobem zasahuje do celkem 63 zákonů. Zatím nejpodrobnějším zdrojem informací je důvodová zpráva. Ta je součástí materiálu, jejž Sněmovně předložilo ministerstvo financí.

Zvýšení příjmů má vynést celkem 72 miliard korun

Největším přínosem má být

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Petr Pavel

Praha

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější