Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Netanjahuovi tikají hodiny, říkají kritici. Jeho vláda mezitím slibuje, že Gaza už nebude jako dřív

Z Pásma Gazy byly v sobotu 7. října vypáleny na Izrael rakety, Hamás oznámil novou operaci. Foto: Fátima Šbajr, ČTK/AP
Z Pásma Gazy byly v sobotu 7. října vypáleny na Izrael rakety, Hamás oznámil novou operaci. Foto: Fátima Šbajr, ČTK/AP

V době, kdy izraelská společnost ukazuje mimořádnou jednotu, extremistický ministr pro vnitřní bezpečnost Itamar Ben Gvir varoval před nepokoji arabských obyvatel Izraele. Jeho škodlivost je donebevolající, píše analytička.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pět dní po útoku teroristů z Hamásu přicházejí z Izraele hrůzostrašné zprávy přeživších. Izraelská armáda v úterý vpustila novináře do kibucu Kfar Aza, kde militanti zavraždili desítky civilistů.

Jeden z velitelů řekl, že mezi oběťmi bylo nejméně čtyřicet dětí.

„Představovali jsme si naše babičky a dědečky během pogromů v Evropě. V novodobých dějinách jsme svědky ničeho takového nebyli,“ prohlásil generálmajor Itaj Veruv.

Počet obětí teroru Hamásu se mezitím zvýšil na 1200. Dalších nejméně 3000 lidí je zraněno a militanti drží odhadovaných 150 rukojmích.

Izrael slíbil odvetu, kterou už provádí leteckými údery v Gaze. Očekává se i invaze – pozemní armádní operace. I evropští partneři Izraele ale upozorňují, že zavedení totální blokády Gazy je porušením mezinárodního práva, a volají po minimalizování civilních obětí.

V Gaze už zemřelo více než tisíc lidí a další tisíce jsou zraněny. Mezi nimi i zaměstnanci OSN a novináři.

Gaza nebude jako dřív

Izrael pokračuje ve shromažďování vojáků na hranici s Pásmem Gazy a svět s napětím očekává, kdy pozemní operaci spustí. Izraelská armáda tvrdí, že definitivně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější