Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Udělejte doporučení, aby tam F-35 nebyly.“ Politici ANO vzkázali vojákům, jak by vládli

Letoun F-35. Foto: Ministerstvo obrany Nizozemska, Jan Dijkstra
Letoun F-35. Foto: Ministerstvo obrany Nizozemska, Jan Dijkstra

V Poslanecké sněmovně se konal seminář k nákupu amerických bojových letounů F-35, který nedávno odsouhlasila vláda. Do zástupců ministerstva obrany a armády se na něm tvrdě pustili představitelé opozičního hnutí ANO, které nákup kritizuje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Já bych se chtěl zeptat paní vrchní ředitelky, jestli by nám tady mohla říct, jaká jsou další rizika, protože na (dřívějším) jednání na generálním štábu jste říkala, že jsou desítky rizik, tak jestli byste…“

Poslanec ANO a místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička se dívá přes stůl ve tvaru hranatého písmene U na šéfku ekonomické sekce ministerstva obrany Blanku Cupákovou.

Ta jen kroutí hlavou. „Takže jsem slyšel špatně, to se omlouvám. Takže v tom není žádné riziko? Zpoždění dodávky, není?“ naléhá poslanec.

Cupáková zní věcně, ale i trochu unaveně. „Neříkám, že v tom není žádné riziko. Nikdy ale nikdo neřekl, že jsou desítky rizik. Kdybychom řekli, že ten projekt nemá rizika, nikdo, kdo má hlavu na krku, by mi nemohl věřit.“

Popsaný moment se odehrál na sněmovním semináři k nákupu letounů F-35. Nebyl jediný: vzorec výrok – vyvrácení – okamžitý protiútok, připomínající spíš politické televizní debaty, se na něm opakoval často.

Debata se z velké části odehrávala tak, že se ptali poslanci ANO, kteří „grilovali“ vojáky a přítomné zástupce ministerstva obrany. Sněmovna seminář přenášela prostřednictvím videostreamu. Ve videoarchivu Sněmovny v době publikace tohoto textu záznam ještě nebyl.

Babiš: F-35 neodstrašily Hamás

Zúčastnil se i šéf ANO Andrej Babiš. Zpočátku seděl s telefonem v ruce dál od stolu, takže když se zeptal, jaké typy letadel vojáci při svém doporučení (v němž se vyslovili pro nákup F-35) porovnávali, vznášel otázku, která byla zodpovězena o několik minut dříve.

Šéf ANO také věnoval energii útoku

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější