Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O vítězi voleb v Polsku mohou rozhodnout interrupce. Kvůli pár procentům navíc PiS „prodala“ Ukrajinu

V neděli polští voliči rozhodnou, kdo povede jejich zemi. Ilustrační foto: ČTK/AP
V neděli polští voliči rozhodnou, kdo povede jejich zemi. Ilustrační foto: ČTK/AP

Komentář Petra Janyšky: S čím jdou do voleb Kaczyńského konzervativci, kteří se spíš chovají jako revolucionáři? Co nabízí Donald Tusk a opozice, která se snaží Kaczyńského po osmi letech odstavit od moci? A jak jsou v současnosti rozdány karty?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když vyhrajeme, do šesti měsíců budou v Polsku interrupce legální, prohlásil nedávno vůdce hlavního opozičního uskupení Občanská koalice Donald Tusk. To by pro Polky znamenalo revoluci; nemusely by kvůli interrupcím jezdit do zahraničí ani je podstupovat doma načerno, mohly by žít v legalitě. Dnes žijí v situaci, jaká snad nemá v Evropě obdoby. Panuje tu tak drastický antiinterrupční zákon, že i vážně poškozený plod musí žena donosit a porodit. A kdo provede interrupci nebo k ní dopomůže, je trestně stíhán.

Na klinikách kvůli tomu už zemřelo několik žen a přísný zákaz vyvolal sérii masových protestů v ulicích mnoha polských měst. Protestů namířených proti vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) a proti katolické hierarchii, která stojí v pozadí zákazu.

V Polsku jsou za pár dní volby a bude zajímavé sledovat, nakolik se takový Tuskův příslib překlopí do politické roviny a přitáhne mu voličky. Ženy, především mladší, v Polsku volí trochu jinak než muži – levicověji a liberálněji.

Sisyfovský úkol opozice

Tyto volby budou pro Polsko klíčové. Pokud je už potřetí vyhraje Jarosław Kaczyński, je pravděpodobné, že dotáhne do konce svoje dílo a 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Polsko

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější