Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

NATO zvažuje reakci: někdo poškodil pobaltský plynovod, a to velkou silou

Plyn přestal proudit plynovodem, který spojuje Estonsko a Finsko, v noci na 8. října. Někdo ho úmyslně poškodil. Zdroj: Dataweapper, Deník N
Plyn přestal proudit plynovodem, který spojuje Estonsko a Finsko, v noci na 8. října. Někdo ho úmyslně poškodil. Zdroj: Dataweapper, Deník N

Plynovod spojující Estonsko a Finsko někdo úmyslně poškodil. A při tom zničil i optický kabel. NATO o útoku na kritickou infrastrukturu svých členských států bude jednat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zatím nazývá to, co se stalo ve Finském zálivu Baltského moře, „incidentem“. Zda se klasifikace činu změní na „útok“ namířený proti kritické infrastruktuře států NATO, záleží na vyšetřovatelích.

Už teď ale generální tajemník NATO ujišťuje spojence, že organizace je připravena přijít na pomoc, pokud to bude zapotřebí.

Část potrubí i kabel zničeny

Stoltenberg se poměrně ostrého výroku dopustil ve chvíli, kdy v bruselském sídle

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

NATO

Pobaltí

Rusko

Skandinávie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější