Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Izrael nechal situaci vyhnít a teď se dostavují nejhorší důsledky, říká expert

Zaskočený Izrael se vyrovnává s bezprecedentním útokem z Gazy. Foto: ČTK / AP / Jon Shapley
Zaskočený Izrael se vyrovnává s bezprecedentním útokem z Gazy. Foto: ČTK / AP / Jon Shapley

Politolog a odborník na Blízký východ Marek Čejka v rozhovoru objasňuje, proč je pro pochopení brutálního útoku Hamásu potřeba znát i historický kontext. Popisuje rovněž, proč za současnou situaci nese zodpovědnost také sama izraelská vláda. „Politické selhání je zjevné už nyní – a za to je zodpovědná Netanjahuova vláda,“ konstatuje Čejka.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • Proč došlo v Gaze k takové radikalizaci.
  • Co stojí za vleklým izraelsko-palestinským konfliktem.
  • Jaké zájmy prosazoval Netanjahu.
  • Jak se mohlo stát, že Izrael tak podcenil sílu Hamásu.
  • Jak velkou podporu tato teroristická organizace mezi Palestinci má.

O čem podle vás to, co se v Izraeli stalo, vypovídá? Záběry, které vidíme, jsou drásající.

Je to obří izraelsko-palestinská tragédie, která však nespadla z čistého nebe – či spíše pekla –, kdy se najednou objevil vražedný Hamás. Vše má svůj kontext.

Brutální teroristické akci předcházelo dlouhodobé neřešení izraelsko-palestinského konfliktu. Ukázalo se, že snahy o „normalizaci“ či „management“ okupace jsou iluzorní a neudržitelné.

Na jejich pozadí totiž došlo k fatálnímu přehlédnutí radikalizace Hamásu, který jistou fingovanou zdrženlivostí, občas přerušovanou raketovými útoky, maskoval vnitřní radikalizaci olbřímích rozměrů. A ta zaskočila nejen Izraelce, ale i řadu Palestinců, především na Západním břehu.

Lze si představit, že to byla extrémně utajená operace, o které vědělo několik jednotlivců, kteří ji připravovali, a ti pak až krátkou dobu před útokem, aby nedošlo k prozrazení, zmobilizovali síly stovek až tisíců členů militantního křídla Hamásu – Brigád Al-Kasám.

Benjamin Netanjahu hrál – a nutno říci, že poměrně úspěšně – už delší dobu diplomatickou hru, kterou začal zahánět Palestince do autu tím, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Palestinská území

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější