Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo je kdo v izraelské vládě? Sňatky z rozumu dovedly zemi k chaosu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: izraelská vláda, gov.il
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: izraelská vláda, gov.il

Aby se Benjamin Netanjahu loni mohl znovu stát premiérem Izraele, musel kvůli osobním sporům s dalšími politiky a své poměrně vysoké nepopularitě uzavřít koaliční pakt s několika menšími stranami, které jsou v zemi vnímané jako ultraortodoxní a krajně pravicové. Vysvětlujeme, jak rozumět současné eskalaci násilí v Izraeli na pozadí vnitropolitické situace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Od sobotního útoku na Izrael se pozornost světa vedle pachatelů, obětí a dalších následků teroru ze strany Hamásu upírá i na domácí politiku židovského státu.

Analytička Irena Kalhousová hned o víkendu na svém účtu na sociální síti X popsala, že Izrael kvůli politické krizi, rozdělené společnosti a některým nekompetentním ministrům není v dobrém stavu. „A nepřátelé Izraele to vědí,“ podotkla ředitelka Hezlova centra izraelských studií na pražské Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Sobotní a navazující útoky připravily o život tisíce lidí bez ohledu na jejich víru a státní příslušnost. Teror Hamásu Izrael navenek sjednotil, země se postavila za vládu Benjamina Netanjahua, a to včetně jeho politických oponentů, veřejně se mluví o vzniku vlády národní jednoty (ta se v Izraeli zformovala i v roce 1967 za šestidenní války). Na jejím vzniku se včera dohodli premiér Netanjahu a opoziční politik Benny Ganc.

Deklarovaná jednota je však velmi křehká a předcházely jí měsíce, ne-li roky politické nestability. V době před útokem byla země nebývale rozdělená, Netanjahuova kontroverzní reforma soudnictví zapříčinila na Izrael nevídaně rozsáhlé protesty a neklid na vnitropolitické scéně.

Letitá izraelská nepřátelství

Benjamin Netanjahu (premiérem byl už v letech 1996–1999 a 2009–2021) se k moci opětovně dostal po volbách loni v listopadu. Vládu složil těsně před koncem roku, 29. prosince, v křehké koalici své liberální strany (s určitými nacionalistickými prvky) Likud (32 křesel) s několika dalšími uskupeními:

  • ultraortodoxním Šasem (11),
  • Sjednoceným judaismem Tóry (7)
  • a krajně pravicovým Náboženským sionismem (14), který kandidoval společně se stranami Ocma Jehudit (Židovská síla) a Noam.

Lídr Likudu Netanjahu je historicky nejdéle vládnoucím izraelským premiérem – je u moci dohromady už přes 16 let. Za tu dobu si stihl vyrobit mnoho politických nepřátel, kteří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější