Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Může být neškodný pedofil chlapcům lepším společníkem než věčně opilí otcové? Film Ulricha Seidla Sparta napoví

Sparta Ulricha Seidla. Foto: Film Europe
Sparta Ulricha Seidla. Foto: Film Europe

Vyrazte do kina na nové artové filmy nebo usedněte doma k Netflixu a Disney+. Studenti filmových studií FF UK zapojení do projektu Mladá kritika recenzují to nejzajímavější z aktuální nabídky kin i online videoték. Film Sparta kontroverzního Ulricha Seidla, netflixový bonbonek Wese Andersona, návrat do světa Star Wars v seriálu Ahsoka a polský debut Chléb a sůl: který z těchto nových filmových a seriálových počinů stojí za vidění?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Seidlova Sparta triumfuje empatií a věcností, nikoli šokem

Sparta. Režie Ulrich Seidl, Rakousko, Německo, Francie 2022, Premiéra 14. září.
Recenzi napsal Jan Bergl.

Rakouská kinematografie 21. století je v zahraničí známa především díky autorům, jako je Michael Haneke, Ulrich Seidl, Götz Spielmann nebo Markus Schleinzer. Jejich tvorba otevřeně tematizující různé společenské neduhy a (sexuální) deviace Rakousku vysloužila skandalizující status „domoviny filmů, z nichž vám bude špatně“ (Land of Feel-Bad Cinema).

Tato značka je dobře obchodovatelná a může filmům jmenovaných tvůrců pomoci k divákům. Pokud však zůstanou redukovány na svůj skandální potenciál i v rovině recepce, je zle.

Zejména Ulrich Seidl by mohl vyprávět – se zjednodušujícími odsudky se potýká napříč celou svou kariérou. Kontroverzím se nevyhnul ani jeho nejnovější počin Sparta, bratrský film loni uvedeného Rimini; krajně výbušné téma

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Mladá kritika

Seriály

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější