Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Od mouky k umění. Automatické mlýny se otevřely veřejnosti

Otevření Automatických mlýnů, 29. září 2023, Pardubice. Foto: ČTK / Taneček David
Otevření Automatických mlýnů, 29. září 2023, Pardubice. Foto: ČTK / Taneček David

Ve spolupráci Pardubického kraje, města Pardubic a soukromých investorů se na konci září otevřely veřejnosti Automatické mlýny, nové kulturní centrum východních Čech. Chce nabídnout „něco nevšedního a mimořádného“, aktuální program ale velkorysosti prostor zatím neodpovídá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Historický komplex Winternitzových Automatických mlýnů v Pardubicích se na konci září otevřel veřejnosti. Cena za rekonstrukci objektu se vyšplhala na tři čtvrtě miliardy korun, 400 milionů korun získal kraj na rekonstrukci v rámci evropské dotace.

Iniciátorem proměny pardubického kulturního života byl manželský pár Smetanových, který areál zakoupil v roce 2016. Aktuálně dokončená první etapa otevřela Gočárovu galerii, městskou galerii GAMPA, vzdělávací centrum Sféra a budovu sila.

Automatické mlýny

Mlýny jsou jednou z prvotin architekta Josefa Gočára. Navrhl je v roce 1909 pro podnikatele bratry Winternitzovy a pak se k nim několikrát vrátil při dostavbách. Kulturní památkou jsou od roku 1983, v roce 2014 byly zařazeny na seznam Národních kulturních památek České republiky.

Automatické mlýny byly v provozu nepřetržitě více než 100 let, mouka se v nich mlela až do roku 201. Iniciace projektu započala už rokem 2013 a přítomností občanské iniciativy, zájmu veřejnosti a umělců.

Od roku 2016 se mlýnský brownfield transformuje na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť díky iniciativě Mariany a Lukáše Smetanových a od roku 2019 je tato transformace řízena jejich Nadací Automatické mlýny.

(Zdroj: Automatické mlýny)

Na terase budovy sila, které se poprvé v historii otevírá veřejnosti,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Architektura

Výtvarné umění

Česko, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější