Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Izrael zažil národní trauma. Je ponížený, zklamaný a traumatizovaný, říká expertka

Boje mezi Izraelem a hnutím Hamás. Foto: Profimedia / ČTK
Boje mezi Izraelem a hnutím Hamás. Foto: Profimedia / ČTK

Izraelská města čelila několikahodinové smršti raket. Hamás zaútočil ze vzduchu, ze země i od moře. Zemi čeká dlouhá a těžká válka, která si už během několika prvních hodin vyžádala stovky obětí. „Dlouhodobá okupace nevede k žádným dobrým výsledkům. Ale pokud bude v Gaze vládnout Hamás, stejně žádný mír nebude. To hnutí nechce mír,“ říká v rozhovoru Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Jak dlouho se bude Izrael vzpamatovávat z útoku Hamásu?
  • Ustojí současnou krizi premiér Benjamin Netanjahu?
  • Kdo Hamásu s útokem pomohl?
  • Jak ostrá bude izraelská odveta?
  • Co teď čeká obyvatele Gazy?

V sobotu brzy ráno vypálilo hnutí Hamás z Pásma Gazy směrem na Izrael stovky raket, ozbrojenci také pronikli na izraelské území, přišli do místních komunit a spustili útoky na vojáky, policisty i civilisty. Spoustu z nich i unesli a zajali. Co je to za nečekaný úder, který zaskočil nejen Izrael, ale prakticky celý svět?

Bez přehánění lze říct, že to je největší bezpečnostní fiasko v historii státu Izrael. Ten je považován za vojensky velmi silný stát, který má jednu z nejlepších rozvědek. Hamás není žádný nový nepřítel, je to starý nepřítel, se kterým má Izrael velké zkušenosti. Že se to stalo – v tomto rozsahu – a že Izraeli trvalo tak strašně dlouho, než speciální jednotky nebo armáda přišly na pomoc lidem, kteří byli doslova a do písmene masakrováni palestinskými teroristy z Gazy, je naprosto šokující.

A Izrael je samozřejmě vyděšený, ponížený a zklamaný. Bude to určitě událost, která vejde do izraelských dějin. A bude to jedna z nejvíce traumatických událostí.

Jeden z nejhorších masakrů se stal na hudebním festivalu, kde začali teroristé na motorkách ze všech stran střílet na stovky lidí v lese nedaleko kibucu Re’im. Podle místních dobrovolníků tam bylo nalezeno 250 těl. Proč hnutí Hamás na Izrael takhle masivně a krutě útočí?

Je potřeba si uvědomit, že hnutí Hamás je teroristické hnutí. A cílem teroristů je terorizovat. Jestli ta akce Hamásu v něčem stoprocentně uspěla, je to přesně v tomto. Izrael byl několik dní terorizován ozbrojenci Hamásu. A to, že to bylo v přímém přenosu, že vlastně každý Izraelec, koneckonců každý na světě, mohl de facto živě sledovat, co se děje, k té terorizaci samozřejmě obrovsky přispělo.

Vy totiž vidíte, že vaši sousedé, vaši příbuzní nebo občané stejného státu, kteří žijí jen pár kilometrů od vás, umírají.

Hamás má za cíl – má to koneckonců ve své chartě – zlikvidovat Izrael. Nejde mu o nějaké posuny hranic nebo kompromisy ohledně Jeruzaléma. Oni si nepřejí přítomnost židovského státu na Blízkém východě, s nimi se v tomto smyslu vlastně nedá jednat.

A evidentně pro to udělají cokoliv.

Udělají pro to cokoliv. Jdou tam s tím, že tam zemřou. Oni samozřejmě vědí, že izraelská odpověď bude velmi silná a do určité míry krutá, že výsledkem té války budou stovky, ne-li tisíce mrtvých civilistů a hamásníků. Ale to jim je jedno, už v tuto chvíli dosáhli svého. Těžko se s tím v našem přemýšlení pracuje, ale tak to je.

Takže přemýšlení o tom, co je k tomu vedlo, jaké jsou motivace… Já jednak nemám ráda psychologizaci teroristů, co se jim stalo v dětství, že se přidali k teroristické organizaci… Život v Gaze je nesmírně těžký, ale většina obyvatel Gazy se k Hamásu nepřipojila. A to je potřeba si uvědomit.

A co se týče té brutality, nevím, asi bych neměla být překvapená, možná nikdo z nás, protože jsme viděli Islámský stát, otřesné obrázky z Blízkého východu v posledních deseti patnácti letech.

Ale přece jen to, že procházíte izraelské kibucy, kde znásilňujete a mrzačíte lidská těla, provádíte izraelské zajatce ulicemi Gazy. Necháte plivat na šestileté dítě… Nevím, každý si musí ten obrázek udělat sám.

A proč se to stalo zrovna teď?

Odpovědí se nabízí několik. Určitě se můžeme bavit o geopolitických důvodech. Ten hlavní je, že Hamás

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Palestinská území

Studio N

Podcast Studio N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější