Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Za daty jezdila i stopem. Držitelka Nobelovy ceny za ekonomii vysvětlila, proč ženy vydělávají méně

Laureátka Nobelovy ceny za ekonomii jako první popsala, že před průmyslovou revolucí byla participace žen na trhu práce vyšší, než ukazovaly dosavadní záznamy. Foto: Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
Laureátka Nobelovy ceny za ekonomii jako první popsala, že před průmyslovou revolucí byla participace žen na trhu práce vyšší, než ukazovaly dosavadní záznamy. Foto: Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach

Přestože zaměstnaných žen v posledním století markantně přibylo a ve většině vyspělých ekonomik mají vyšší vzdělání než muži, jejich výdělky tomu neodpovídají. Za vysvětlení, co jejich zaměstnanost a příjmy ovlivňuje nejvíce, letos dostala Nobelovu cenu za ekonomii Claudia Goldin.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Americká historička trhu práce se svému výzkumu věnuje dlouhodobě. Klíčové studie, které zkoumají uplatnění žen, publikovala už před zhruba čtyřiceti lety.

„Goldin poukázala na to, co může za rozdílné podmínky mužů a žen na pracovním trhu. Její výzkum nám pomáhá pochopit, jak fungoval trh práce v minulosti, jak funguje teď a jak bude fungovat v budoucnu,“ zdůvodnil svou volbu výbor pro udělování Nobelovy ceny při Královské švédské akademii věd.

Sedmasedmdesátiletá ekonomka ve své práci podrobně analyzuje data za poslední dvě stovky let. Věnuje se sice americkému trhu, další výzkumy však podle výboru ukazují, že stejný vývoj můžeme pozorovat i ve zbytku vyspělého světa.

Na její práci je podle ředitele Liberálního institutu Martina Pánka zajímavé, že na rozdíl od běžných moderních ekonomů svoji práci nevystavěla na stahování datasetů z webů statistických úřadů, ale že si je přímo vytvářela. „Stopem se vydala na jih USA, kde nahlížela do záznamů v archivech a u archivářek přespávala, neboť údajně nevěděla, že mohla přespat v hotelu, který by jí univerzita proplatila,“ říká ekonom.

Jakou roli hrál nástup průmyslu

Goldin například popsala, jak se v posledních dvou stoletích měnila zaměstnanost žen. Zatímco dřívější čísla napovídala tomu, že podíl pracujících žen rostl lineárně s hospodářským růstem, podle Goldin tomu tak nebylo. Část žen, která byla na přelomu 18. a 19. století vedena v záznamech jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Nobelova cena

Pracovní trh

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější