Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Šokovaný svět přemýšlí, kdo pomohl Hamásu s útokem na Izrael. Spekuluje se o Íránu, ale i o ruské stopě

Destrukce v Gaze po izraelské ofenzivě proti Hamásu. Foto: ČTK / Profimedia
Destrukce v Gaze po izraelské ofenzivě proti Hamásu. Foto: ČTK / Profimedia

Svět je v šoku a přemýšlí, kdo pomohl Hamásu s útokem na Izrael. Spekuluje se o Íránu, ale také o ruské stopě. Podle experta na Blízký východ Josefa Krause někdo Hamás podpořit musel, protože „sám by takový útok nemohl provést jen s tím, co má standardně k dispozici a co si sám vyrobí“. Dovoz zbraní a finanční podpora ze zahraničí jsou podle něj jisté.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Časné sobotní ráno 7. října 2023 zaskočilo nejen Izrael, ale i mezinárodní společenství.

Masivní raketový útok palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael doprovázely útoky jeho ozbrojenců v izraelských komunitách, kde unášeli nejen policisty, ale i civilisty a dělali z nich rukojmí.

Druhý den války obě strany hlásily stovky obětí a tisíce zraněných.

Kdo pomohl Hamásu?

Experti hovoří o „kolosálním selhání“ izraelských tajných služeb, světoví politici a mezinárodní organizace vyzývají k okamžitému zastavení násilí a začíná se spekulovat i o tom, kdo Hamásu pomohl.

Útoky na Izrael sice nejsou novinkou, ale infiltrovat se tak hluboko na jeho území by se teroristickému hnutí bez pomoci ze zahraničí zřejmě nepodařilo.

Mnozí proto útok spojují s Íránem, protože ho dráždilo rýsující se možné partnerství mezi Izraelem a Saúdskou Arábií. Ozývat se začal i libanonský Hizballáh, který je financován právě Teheránem, a zmiňuje se také ruská stopa.

Moskvě by

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější