Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stvořitel předkládá vizi budoucnosti s umělou inteligencí. Připomene Blade Runnera i Avatara

Madeleine Yuna Voyles jako robotka Alphie ve filmu Stvořitel. Foto: Falcon
Madeleine Yuna Voyles jako robotka Alphie ve filmu Stvořitel. Foto: Falcon

Na konci září vstoupil do kin Stvořitel. Civilizace, v níž roboti nabyli vlastního vědomí, se v něm ponořila do vleklé války. Lidé se ve filmu ze strachu snaží vyhladit veškerý umělý život na planetě. V cestě jim ale stojí titulní hrdina.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Stvořitel představuje alternativní verzi blízké budoucnosti, v níž se umělá inteligence a roboti dostali na takovou úroveň, že se stali lidštějšími než sami lidé.

V kyberpunkovém světě režiséra a autora scénáře Garetha Edwardse žijí roboti s tolerantními lidmi v zemích Jihovýchodní Asie. Jsou ale v konfliktu se Spojenými státy, které robotům vyhlásily válku poté, co uprostřed Los Angeles vybuchla atomová bomba. Vina padla na syntetický život a všechno s ním spojené.

Do probíhajícího konfliktu se zapojí agent CIA Joshua Taylor v podání Johna Davida Washingtona. Pronikne do jedné z 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Recenze

Umělá inteligence

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější