Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zneužívali děti, přesto s nimi opět mohou pracovat. V ODS to zřejmě považují za normální

Dětský certifikát zcela jistě zneužívání děti neodstraní, ale útočníkům by sebral mnohou příležitost a pomohl by jeho počty snížit. Ilustrační foto: Adobe Stock
Dětský certifikát zcela jistě zneužívání děti neodstraní, ale útočníkům by sebral mnohou příležitost a pomohl by jeho počty snížit. Ilustrační foto: Adobe Stock

Komentář Pavla Houdka: Pokud byl někdo odsouzen za sexuální zneužívání dětí, nemělo by mu už nikdy být umožněno, aby s nimi pracoval jako učitel, vedoucí kroužků nebo instruktor na dětských táborech. Tvrzení, které je zdánlivě nad slunce jasné a snad nikdo soudný proti němu nemůže nic mít. Ledaže… ledaže by to byl někdo z ODS.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je to více než rok od chvíle, kdy server Seznam Zprávy vydal podcastovou sérii Ve stínu, která se zabývala pohlavním zneužíváním dětí na základní škole. Veřejné pobouření vzbudila hlavně skutečnost, že pachatel v době jejího publikování i přes předchozí odsouzení nadále působil ve školství a učil děti. Lidé si z toho vyvodili vcelku jasné sdělení, že stát děti před sexuálními delikventy v podobných případech nějak nechrání.

A byli právem pobouřeni. Asi každý rodič čeká, že když dítě svěří státní vzdělávací instituci, nepředává ho do rukou sexuálních násilníků. Přesto se to děje. Zcela legálně. V České republice je po zahlazení trestu (jeho výmazu v rejstříku trestů, ke kterému v případě podmínečného odsouzení dochází s koncem podmínky) pro potenciálního zaměstnavatele nemožné zjistit, že se daný člověk zneužívání dětí dopustil. A i když na to přijde jinak, současná legislativa mu neumožňuje takového člověka propustit.

Na první pohled jde o jasnou díru v zákonech. Poslanci a poslankyně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Sexuální násilí a obtěžování

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější