Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Test nálad v Bavorsku. Jak moc budou voliči trestat kancléře za imigraci a zákon o vytápění

V popředí bavorský premiér Markus Söder (CSU) s vicepremiérem a ministrem hospodářství Hubertem Aiwangerem (Svobodní voliči). Foto: bavorská vláda
V popředí bavorský premiér Markus Söder (CSU) s vicepremiérem a ministrem hospodářství Hubertem Aiwangerem (Svobodní voliči). Foto: bavorská vláda

Pozornost Němců se upíná k Bavorsku, kde se konají zemské volby. Výsledky budou ostře sledované také proto, že napoví o opravdovém stavu nálad v zemi, která je s vládou kancléře Olafa Scholze v drtivé většině nespokojená. Jinak se ale velká překvapení neočekávají a spolkovou zemi tak zřejmě i po více než šedesáti letech povede nadále stejná strana. Deník N o tom mluvil se Zuzanou Lizcovou z katedry německých a rakouských studií fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • o co se v aktuálních volbách hraje, jaká jsou hlavní volební témata a jak volby zřejmě dopadnou;
  • v čem se Bavorsko od okolních spolkových zemí politicky odlišuje;
  • jakou šanci má populistická Alternativa pro Německo;
  • nebo zda se tam řešily kontroly na českých hranicích.

Co čeká německé Bavorsko tuto neděli? Proč je to důležité?

Ve federálně uspořádaném Německu jsou zemské volby vždy ostře sledované – zejména když se odehrávají v tak velké a významné spolkové zemi, jako je Bavorsko. Jejich výsledek nejen určí složení příští vlády v Mnichově a to, jaká bude její další politika v řadě klíčových oblastí – namátkou rozvoj hospodářství, energetiky, výstavba bytů, bezpečnost, školství. Napoví také, jaké jsou nálady ve společnosti, a otestuje podporu jednotlivých politických stran. V tomto směru se do něj jistě promítne i (ne)spokojenost se současnou spolkovou vládou. Úspěch či neúspěch v těchto volbách může ovlivnit další směřování koalice CDU/CSU (Křešťanskodemokratická unie a Křesťansko-sociální unie Bavorska, pozn. red.), případně politický osud premiéra Bavorska Markuse Södera z CSU, o němž se stále spekuluje jako o možném kandidátovi na kancléřský post (ve volbách do spolkového sněmu v roce 2025, pozn. red.).

Jaký výsledek se očekává?

Očekává se jasné vítězství křesťansko-sociální CSU v čele s aktuálním zemským premiérem Markusem Söderem. Poslední průzkumy jí předpovídají zisk kolem 37 procent hlasů. Druhé místo zřejmě obsadí dosavadní koaliční partneři CSU, Svobodní voliči nebo opoziční Zelení – jejich preference se shodně pohybují kolem 16 procent. Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) pravděpodobně získá kolem 14 procent hlasů a sociální demokraté (SPD) necelých deset. Až třetina voličů se nicméně zřejmě bude rozhodovat na poslední chvíli.

Zmínila jste populistickou a antisystémovou Alternativu pro Německo (AfD), v poslední době se hodně mluví o jejím vzestupu. V Bavorsku je ale až na čtvrtém místě, navíc je její zisk v posledních letech stabilní. Čím si to vysvětlujete?

Těch důvodů bude zřejmě několik –

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německo

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější