Deník N

Notes: O hodných strýčcích, hymnách mimo zákon a řeznictví bez kousku masa

Chvilka s Deníkem N © Libor Stejskal
Chvilka s Deníkem N © Libor Stejskal

A že nám tento týden pěkně utekl, co? Předevčírem volný den a teď už zase víkend před námi. Ale jednu nevýhodu to přeci jen má: ti z vás, co nás čtou na papíře, přišli o jedny noviny. Tak se vám to teď pokoušíme vynahradit na webu i v připravovaném pondělním tištěném vydání. Tady je taková drobná ochutnávka.

Z pátečních událostí, zjištění a komentářů vybíral Libor Stejskal

Víte, co dělá vaše dcera na počítači? Ta otázka už je skoro klišé. Jenže pak si přečtete rozhovor Rii Gehrerové s dokumentaristou Vítem Klusákem, který točí snímek o zneužívání dívek na internetu. A nemusíte mít ani žádnou školou povinnou dívku doma, aby se vám nesevřel žaludek. Klusák s kolegyní Barborou Chalupovou vybrali tři dospělé herečky, které vypadají mladě, a vytvořili jim na sociální síti falešné profily dvanáctiletých děvčat. A pak už to jelo. „Sundej si na chvíli to tričko,“ prosil jednu z nich muž, se kterým si volala přes Skype. Jeden z těch dvou a půl tisíce, kteří na profily zareagovali. Ten rozhovor je spíš pro silné povahy, ale číst by ho měli všichni.

Samotáři. Před rokem se stali hrdiny knížky Raději zešílet v divočině spisovatele Aleše Palána (dnes už má ta publikace pátý dotisk a náklad celkem čtyřicet tisíc kusů). Kolegyně Jana Ustohalová se za nimi vydala na Šumavu, aby se jich vyptala na to, jaké je to žít jako samotáři. A bratři František a Ondřej, dvojčata narozená před šestapadesáti lety, jí střídavě vyprávěli, jak občas tancují na pankáčských večírcích pogo, spí pod širákem či píší básně. „Samotářství je svým způsobem idea,“ řekl jí Ondřej, jehož od bratra rozeznáte jen podle délky vousů.

Chcete každý všední den dostat do svého e-mailu shrnutí toho nejdůležitějšího plus spoustu informačních tipů navíc? Přihlaste se k odběru Notesu.

Jak to bylo s tím dřevem? Kolega Jan Moláček připravuje podrobnou reportáž o systému zadávání zakázek ve státních lesích a jeho kolapsu, který před dvěma lety způsobila kůrovcová kalamita. Ten teď vyšetřuje policie poté, co před čtrnácti dny provedla razii na ministerstvu zemědělství a ředitelství státního podniku Lesy ČR. Někdejší lidovecký ministr Marian Jurečka včera oznámil, že raději půjde kriminalistům sám vysvětlit, jak to tehdy bylo.

Řeznictví bez jediného kousku masa. A přeci tady klasické currywursty, hamburgery či steaky chutnají tak, jak jste zvyklí. Berlínský krámek Nizozemce Jaapa Kortwega se stal skutečným hitem. Superlativy o něm píší německá média, jeho sláva se rozšířila i přes hranice a samotní Němci jsou z něj nadšeni. Naše spolupracovnice v Berlíně Veronika Jonášová se proto vydala prozkoumat, co za tím vězí. Tak až pojedete

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější