Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Když nepřijde hlasovat celá Plzeň. Studie ukázala, jak exekuce ovlivňují voličské chování Čechů

Mapa obcí České republiky podle míry exekucí. Zdroj: Jakub Grossmann, Štěpán Jurajda, think tank IDEA.
Mapa obcí České republiky podle míry exekucí. Zdroj: Jakub Grossmann, Štěpán Jurajda, think tank IDEA.

Jak ovlivňují exekuce volby? Nová studie think tanku IDEA se na tuto otázku snaží odpovědět. Podle jejích zjištění roste se zvyšující se mírou exekucí v obcích podpora konkrétních stran, nezanedbatelně se tento jev dotýká i volební účasti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Exekuce se staly v poslední dekádě v Česku celospolečenským fenoménem. Téměř každý desátý občan nad 15 let měl podle Mapy exekucí před několika lety alespoň jednu exekuci. Vysoké zadlužení část společnosti dusí a finanční problémy výrazně ovlivňují životy lidí.

Dopad ale exekuce mají i na voličské chování. Doposud existovala řada teorií nebo odhadů, jak zadlužení lidí ovlivní to, pro koho budou hlasovat ve volbách nebo zda k nim vůbec půjdou.

Think tank IDEA nyní ve své studii poprvé tento fenomén v Česku částečně kvantifikuje. Výzkumníci sledovali, jak negativní ekonomické jevy ovlivňují chování voličů na úrovni všech obcí v zemi. Konkrétně se zaměřili na to, jaký vliv měly exekuce a nezaměstnanost na rozhodování lidí ve sněmovních volbách v roce 2017.

Cílem bylo zjistit, nakolik se podíl exekucí a míra nezaměstnanosti v jednotlivých obcích propisují do podpory krajní levice i pravice, populistů a také do volební účasti.

Jen pro připomenutí: volby před šesti lety suverénně ovládlo hnutí ANO, do Sněmovny se dostala se solidním ziskem také SPD a na poslanecké zastoupení naposledy dosáhli rovněž komunisté. Právě u těchto stran jakožto svého druhu reprezentantů krajních pólů a populistů výzkumníci sledovali, jak se problémy voličů promítají do výsledků voleb.

Podle jejich zjištění jsou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Exekuce

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější