Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Informoval mě, že by bylo nejlepší uzavřít dohodu.“ Pavel řešil se soudkyní spor Česka s Lichtenštejnskem

Prezident Petr Pavel v Evropském parlamentu, 4. října 2023, Foto: ČTK
Prezident Petr Pavel v Evropském parlamentu, 4. října 2023, Foto: ČTK

Prezident Petr Pavel ve středu ve Štrasburku přiznal, že probíhající spor mezi Českem a Lichtenštejnskem řešil také se soudkyní Evropského soudu pro lidská práva Kateřinou Šimáčkovou. Ta tvrdí, že jí hlava státu sdělila, že by podle něj „bylo nejlepší uzavřít dohodu“. Pavel už přitom nedávno prezentoval jako „velice solidní“ návrh lichtenštejnského prince Aloise.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Prezident Petr Pavel dnes ve Štrasburku před novináři zmínil spor České republiky s Lichtenštejnskem, který nyní leží u Evropského soudu pro lidská práva. Případ se týká určení vlastnického práva na českém území – rodu Lichtenštejnů v Česku patřil do vydání Benešových dekretů rozsáhlý majetek, například lednicko-valtický areál na jižní Moravě.

Poprvé se o sporu Pavel zmínil koncem září v rozhovoru s Deníkem N. V New Yorku se totiž na okraj summitu OSN setkal s lichtenštejnským dědičným princem Aloisem a spor spolu – podle jeho slov ne poprvé – probírali.

„Bavili jsme se o tom poměrně dlouho a ne poprvé. Musím říct, že se těším na to, až se o tom tématu pobavím s předsedou vlády, protože to, co jsem se dozvěděl od prince, mi znělo velice sympaticky. Když to shrnu do několika bodů: Lichtenštejnsko nepožaduje navrácení majetku, nepožaduje finanční vyrovnání. To, o co jim jde, je společná správa toho majetku. Jinými slovy vytvoření nějakého fondu nebo nadace mezi Lichtenštejnskem a Českou republikou, který by se společně staral o údržbu a provozování majetku, o kterém se bavíme, především kulturních památek. Pokud by to bylo v této podobě, pak si myslím, že by to bylo velice solidní vyrovnání, ke kterému bychom soud opravdu nepotřebovali,“ řekla hlava státu.

Ve středu ve Štrasburku pak Pavel rozepři mezi Českem a Lichtenštejnskem řešil se soudkyní Evropského soudu pro lidská práva Kateřinou Šimáčkovou. Právě tento soud přitom případ bude řešit.

Pavel s odvoláním na informace od lichtenštejnského prince řekl, že Česko by se mělo podívat na to, jestli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější