Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na paralely opatrně, Babiš není Fico

Z dálky a bez detailů se mnohé může jevit podobně. Ve skutečnosti je přitom podobnost často jen zdánlivá (na snímku Robert Fico). Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Z dálky a bez detailů se mnohé může jevit podobně. Ve skutečnosti je přitom podobnost často jen zdánlivá (na snímku Robert Fico). Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Komentář Evy Mošpanové: Slovenské volby byly letos ve své vyhraněnosti vcelku srozumitelné i zahraničnímu pozorovateli. Západ versus Východ, populismus versus rozpracované programy, vyzkoušená hamižnost versus nevyzkoušená ctnost. To vše svádí k tomu, aby člověk přenášel nahodilá zjištění do českého prostoru. Jenže Andrej Babiš není Fico, Slovensko není Česko a přílišné srovnávání nese svá rizika.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Byla neděle ráno po slovenských volbách a Miloše Vystrčila i Víta Rakušana přepadl stejný pocit poznání. „Slovensko je náš nejbližší partner a věřím, že bude pro nás i zdrojem poučení,“ napsal na sociální síti X předseda Senátu. Byla to úsporná myšlenka, dál ji nerozváděl.

„Výsledek slovenských voleb je pro nás varováním i poučením,“ napsal v to samé dopoledne téměř tu samou myšlenku na tu samou síť ministr vnitra. Přidal ještě dovětek o tom, že pro udržení liberální demokracie je důležité mluvit o jejích výhodách i k těm, kteří je nemají. Byla to vzletná myšlenka, ale o slovenských volbách řekla jen velmi málo. Nedostatek mluvení opravdu nebyl jejich hlavní problém.

Vystrčil ani Rakušan nebyli jediní. Paralely mezi českou a slovenskou politikou hledali mnozí před volbami i po nich. Srovnávání je nasnadě. Slovensko je blízké kulturně, historicky i jazykově a obecný přehled o jeho dění patří k základní výbavě online i offline diskutéra.

Problém slovenských voleb ale tkví v tom, že jejich největší poučení pro Česko zní zhruba: když nebudete Slováci, nedopadnete jako Slováci. Cokoliv dalšího je jen někdy více a někdy méně přesnou analogií.

Abychom si rozuměli,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Slovenské volby

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější